Recenze: Lumix LX 100 II profík v kapesním provedení
Pokud se dnes řekne profesionální fotoaparát mnoho uživatelů si vybaví velké zrcadlovkové nebo bezzrcadlovkové systémy. Přitom velice kvalitní fotografické vlastnosti dosahující často profesionálních kvalit mohou mít i mnohem menší přístroje. Společnost Panasonic, respektive její fotografická divize Lumix, je známá především svými bezzrcadlovkovými přesto má nabízí i velice zajímavé modely v kategorii kompaktních fotoaparátů.
Loni na podzim obohatil Panasonic svoji kolekci kompaktních fotoaparátů modelem Panasonic Lumix DMC-LX100 II. Ten navazuje na předchozí úspěšný model a přináší řadu vylepšení. A právě tento model jsme si mohli vyzkoušet v praxi a zde jsou výsledky našeho testu.
První pohled a konstrukce: Malý a bytelný
Už na při prvním kontaktu s Lumixem LX 100 nám bylo jasné, že se jedná o výjimečný, který v sobě spojuje kompaktnost, design a perfektní provedení. Jeho tělo je převážně černé a působí velmi elegantně. Tělo fotoaparátu je vyrobeno z odolné kovové slitiny, která chrání citlivou elektroniku, objektiv a přepínače jsou potom plastové. Řemeslně je fotoaparát postaven výborně a na první pohled je znát, že něco vydrží.
V redakci jsme zvyklí především na focení většími zrcadlovkami, tak jsme se práce s kompaktním fotoaparátem trochu obávali. A jak se ukázalo, zcela zbytečně. Ačkoliv je svými rozměry 115 × 66 × 64 mm opravdu malý fotoaparát, neměli jsme jej problém ovládat, ačkoliv mnozí z nás mají poměrně velké ruce. Díky gumovému gripu na přední straně a ergonomicky dobře vyřešenému rozložení nejzákladnějších ovládacích prvků, nám práce s modelem Lumix LX 100 II přešla rychle do krve.
Ovládání je jednou z věcí, kterou se Lumix LX 100 II, stejně jako jeho předchůdce liší od většiny konkurence. Využívá totiž na maximální možnou míru možnosti hardwarových přepínačů. Základní parametry expozice mají každý svůj vlastní. Přímo na objektivu se nastavuje clona, na horní hraně jsou potom přepínače, které umožňují nastavení času závěrky a přeexponování, resp. podexponování konkrétní fotografie. Specialitou modelu LX 100 II je také přepínač poměrů stran obrazu, který umožňuje rychlou změnu formátu fotografie.
Co trochu chybí, je možnost rychle nastavovat citlivost ISO. Tuto Možnost nabízí fotoaparát prostřednictvím menu nebo je možné ji namapovat na některé z programovatelných tlačítek. Těch má fotoaparát hned několik a díky nim je možné si jej dokonale personalizovat pro vlastní použití.
Samostatnou kapitolou je velký dotykový displej, který zabírá většinu plochy zadní strany fotoaparátu. Výhodou fotoaparátu je, že ti kdo jsou zvyklí na klasický tlačítkový styl ovládání, mohou všechny funkce ovládat starou cestou a „dotykovost“ displeje dokonce úplně vypnout. Dotykový displej navíc poslouží jako „tablet“ při hledání ideálního zaostřovacího bodu, a to dokonce i když jsme využívali hledáček fotoaparátu.
Vestavěný blesk byste u LX100 II hledali marně. Jeho absenci kompenzují klasické bleskové sáňky a miniaturní blesk, který je svými parametry srovnatelný s velkým externím je součástí balení. Díky jeho velikosti není problém mít jej jako záložní variantu sebou přímo v obalu s fotoaparátem.
Objektiv, hledáček a kvalita čipu: Překvapivá síla
Klíčovou součástí každého fotoaparátu je objektiv. Ani Lumix LX 100 není v tomto ohledu výjimkou. Jak už jsme se zmiňovali na začátku naší recenze LX 100 II má objektiv pevně spojený s tělem a nelze jej vyměňovat. To má své výhody a nevýhody. Výhody jsou především v tom, že tvůrci fotoaparátu mu mohli optiku dokonale uzpůsobit přímo na tělo a také v tom, že vnitřek fotoaparátu zůstane za všech okolností v čistotě.
Panasonic zvolil pro svůj model LX 100 II univerzální objektiv s ohniskovou vzdáleností 24 – 75mm a vynikající světelností F1,7-2,8. Ten je svým rozsahem vhodný pro každodenní použití, street i reportážní fotografii. Nízké clonové číslo během fotografování navíc umožní práci při horších světelných podmínkách a také možnost kreativní práce s hloubkou ostrosti. Změna ohniskové vzdálenosti je realizovány klasickou páčkou vedle spouště. Je poháněná motorem, jehož krok je dostatečně malý pro přesnou práci, jen by jí neškodila o něco vyšší rychlost.
Na objektivu je také přepínač stylů ostření, ty jsou celkem tři z toho dva automatické. Ty jsou velmi rychlé a fungují i za zhoršených světelných podmínek. Přístroj taktéž nemá problém se zaostřením rychle se pohybujících předmětů a dobře zaostřuje i v případě kdy se hýbe samotný fotograf s fotoaparátem (například při jízdě autem.
Ačkoliv má LX 100 II jasný a poměrně veliký displej, při našem fotografování jsme používali především vestavěný hledáček. Ten je svou konstrukcí i zobrazením velmi kvalitní a je vidět, že fotoaparát spadá do rodiny Lumixů. Má rozlišení 2 760 000 bodů, zvětšení 0,7x. Trochu horší je obnovovací frekvence s rychlostí 60 fps díky níž se obraz při pohybu fotoaparátu lehce cuká, ale není to nic, co by použití fotoaparátu výrazně omezilo.
Nejdůležitější vlastností fotoaparátu je samozřejmě kvalita výsledných snímků. Je trochu škoda, že Lumix LX 100 II nikdy nevyužije celou plochu displeje, ale vždy jen tu plochu, která má stejný poměr stran jako snímek zvolený uživatelem. K dispozici jsou formáty 4:3 (4 736 × 3 552 pixelů), 3:2 (4 928 × 3 288 pixelů), 16:9 (5 152 × 2 904 pixelů) nebo 1:1 (3 552 × 3 552 pixelů). Jedná se o zjednodušující funkci, která by mohla být nahrazena softwarově v postprocesu a maximálním možným využitím čipu pro hrubý materiál fotografie.
Kvalita výsledných snímků je velmi dobrá. Objektiv si Lumix LX 100 II vypůjčil od svého předchůdce, což je od společnosti Panasonic vynikající řešení, zkrátka proč měnit něco co funguje. Objektiv má vynikající kresbu, která se s proměnou ohniskové vzdálenosti téměř nemění. Během testování fotoaparátu jsme nenašli žádnou vážnější optickou vadu. Velmi dobře si dokázal fotoaparát poradit také s fotkami v protisvětle.
Čip fotoaparátu umožňuje volbu citlivosti od ISO 200 do ISO 12 800 s možností rozšíření oběma směry na ISO 100 respektive ISO 25 600. Vyzkoušeli jsme všechny varianty této hodnoty a z našeho testu vyplynulo, že si LX100 II výborně poradí s citlivostí do ISO 1600. Při hodnotě ISO 3 200 se začnou objevovat nepatrné známky šumu a u vyšších hodnot je potom patrné výrazné zašumění.
Důležitým aspektem je výdrž baterie. Ta podle našeho testu vydrží na 5 až 6 hodiny intenzivního focení, což velmi pohodlně stačí na den běžného focení na cestách. Výhodou také je port microUSB, který umožňuje v případě nutnosti fotoaparát dobíjet z běžné powerbanky.
4K video a funkce
Ač je Lumix LX100 II primárně fotoaparátem, dokáže si obstojně poradit také s natáčením videa. To dokáže natáčet v maximální kvalitě 4K při 30 fps. Výsledné video je poměrně kvalitní a plně stačí pro domácí použití, profesionálové by však měli raději sáhnout po vyšších bezzrcadlovkových modelech značky Lumix.
4K video využívá LX100 II také při fotografování a nabízí hned několik funkcí tzv. 4K fotografie. První z nich je možnost zaznamenat za vteřinu sekvenci 24 snímků v rozlišení 4K a z nich potom vybrat ten správný, který lze převést na JPG s rozlišením 8 megapixelů. Dostupné jsou také funkce Post focus, které umožní dodatečné ostření ve fotografii – z jednoho snímku je možné vyexportovat více fotografií z různou rovinou ostrosti. S možností ostření souvisí i funkce Focus Stacking, která umožnuje vytvářet fotografie s velkou hloubkou ostrosti.
Závěr
Lumix LX 100 II je ve všech směrech profesionální kompakt, který v sobě snoubí kompaktnost spolu s kvalitou a pokročilými funkcemi. Díky své velikosti se může stát každodenním společníkem street fotografů i cestovatelů, kteří se nechtějí tahat s velkými fotoaparáty.
Při používání LX 100 II jsme ocenili především rychlé a intuitivní ovládání, možnost přizpůsobit si nastavení fotoaparátu přesně našim potřebám a také skvělý elektronický hledáček. Kvalitou fotografií je srovnatelný se zrcadlovkami ze stejné cenové hladiny.
Pokud hledáte kvalitní fotoaparát a upřednostňujete menší rozměry před možností měnit objektivy je pro vás Lumix LX 100 II dobrou volbou. Jeho ceny se v současnosti pohybuje kolem 22 000 Kč.
Fotogalerie