Redakční tip, jak si správně vybrat powerbanku.

V dnešním článku se zaměříme na aktuální téma a tím je správný výběr powerbanky. Z důvodu stále vzrůstajícího výkonu a vyššího rozlišení displeje si moderní mobilní zařízení žádají více a více „šťávy“ a na cestách se nám může nejednou přihodit situace, kdy se ocitneme bez energie a nejbližší zásuvka je neznámo kde. Pokud si nevíte rady, podle čeho vybírat, my vám pomůžeme, vybrat si tu nejlepší.

Před pořízením vhodné powerbanky je třeba si ujasnit pár základních věcí:

1) Kupuji powerbanku pro tablet, phablet nebo mobilní telefon (tablety a phablety mají větší kapacitu baterii, tedy potřebují více energie).

2) Kolik zařízení budu dobíjet, jestli pouze telefon, tablet nebo i bluetooth sluchátka.

3) Budu powerbanku používat jen jako zálohu, nebo hlavní zdroj dobíjení.

Powerbanky mají několik základních parametrů, na něž se při koupi vyplatí dávat pozor. V prvé řadě je to samozřejmě cena. V případě powerbank se cena pohybuje od necelé stokoruny po několik tisíc Kč.

Klíčovým parametrem powerbanky je její energetická kapacita (uvádí se v mAh). Ta určuje, kolikrát můžete z powerbanky vaše zařízení dobíjet, například když vaše zařízení má kapacitu 2000mAh a powerbanka 10000mAh, je možné vaše zařízení teoreticky dobít 5x (počet nabití je relativní, při změně teploty, dochází ke snížení kapacity).

Dalším důležitým parametrem je výstupní proud – podle definice maximální proud, který je schopná powerbanka dobíjenému zařízení dodat. Levnější powerbanky mají výstupní proud 1A, což stačí k dobíjení telefonů střední a nižší třídy. Tablety mají, jak bylo řečeno, větší baterii a umějí přijímat výstupní proud o hodnotě 2A.
Neméně důležitý parametr představuje vstupní proud. Ten značí, jak rychle se powerbanka nabije po vybití.

 

https://im9.cz/iR/importprodukt-orig/3df/3df5dd24e218a8c5faf8f1a9a38aee4b.jpgZ našich zkušeností pocházejí nejlepší powerbanky od společností Xiaomi, ale není to „vytesané do kamene“. Jako nejlevnější řešení, jež však může nenáročným uživatelům stačit, je powerbanka od společnosti Gogen GOGPB26002BW. Tato powerbanka disponuje kapacitou 2600mAh a je vhodná pro nabití telefonů ze střední třídy, popřípadě bezdrátových sluchátek. Kapacita není kdovíjak vysoká, ale na výletech či služební cestě svému účelu poslouží dobře. Má navíc LED indikaci a elegantní černobílý design. Cena této powerbanky se v českých obchodech pohybuje kolem 150 Kč.

 

https://im9.cz/iR/importprodukt-orig/9c5/9c520bde5f672a2f69c9a7b27efea1e0.jpgZástupcem střední třídy je powerbanka značky Xiaomi, model NDY-02-AM Silver. Disponuje kapacitou 5000 mAh, je středně těžká (156 g), ale hlavně s ní budete moci nabíjet téměř každý moderní smartphone nebo tablet na jedno dobití akumulátoru. Powerbanka je vhodná i na nabíjení přenosných digitálních fotoaparátu nebo kamer. Cena této powerbanky je v rozmezí od 350 do 430 Kč.

 

https://im9.cz/iR/importprodukt-orig/bce/bce931d2474ac55f518c64c0d253bd2b.jpgZástupcem nejvyšší třídy je opět zařízení od Xiaomi, a sice Xiaomi YDDYP01 White. Kapacita jmenované powerbanky je čtyřikrát větší než předchozí model, nabízí tedy kapacitu neuvěřitelných 20000 mAh a je vhodná prakticky pro všechna zařízení, která vás napadnou. Používá špičkový Li-on akumulátor s maximálním výstupem 5,1 V a 3,6 A. Powerbanka dostala navíc do vínku dvojici USB portů, takže je možné s ní nabíjet dvě zařízení najednou. Podporuje i rychlé nabíjení standardu QuickCharge 2.0 od společnosti Qualcomm. S tímto modelem dobijete telefon, tablet, kameru či fotoaparát několikrát v řadě. Hodí se pro ty, kteří cestují s několika zařízeními najednou, nebo potřebují mít zařízení stále v pohotovosti. V neposlední řadě disponuje oproti levnějším produktům ochranou proti přehřátí, zkratu nebo nadměrnému proudu jak na vstupu, tak výstupu. V českých obchodech powerbanku pořídíte za zhruba 1 000 Kč.