Foto: foto se svolením The University of Tokyo

Robotický pavouk SPIDAR umí chodit i létat

Vědci z Tokijské univerzity představili noční můru arachnofobiků – robotického pavouka, který umí létat i chodit. Skuteční pavouci létají pomocí pavučinového vlákna nebo několika vláken, pomocí nichž překonávají velké vzdálenosti a obtížný terén mnohem rychleji než běžnou chůzí. Vědci se rozhodli podobný mechanismus napodobit také u robota, což ale bylo již z podstaty věci obtížné, většina létajících pavouků totiž měří pouhé milimetry. Konstruktéři proto museli robotického pavouka vybavit dostatečným množstvím motorů a baterií, aby dokázal jak chodit po jednotlivých segmentech končetin, tak v případě potřeby také létat.

Robotický pavouk SPIDAR používá na svých kloubových končetinách lehké, ale relativně slabé servopohony, které ve skutečnosti nejsou dost silné na to, aby se 33kilový robot dokázal postavit na vlastní nohy. Díky tomu zůstává dostatečně lehký, aby dosáhl vztlaku bez proudového motoru, ale znamená to, že musí neustále poskakovat, aby se udržel ve vzpřímené poloze. Manévrování robota zajišťuje 16 trysek (čtyři na každé noze), které při správné koordinaci zajišťují poměrně přesný pohyb, i když ten je prozatím velmi pomalý a hlasitý.

Pokud všech 16 trysek směřuje dolů, vytvoří se také dostatečný vztlak, aby SPIDAR mohl létat. Na jedno nabití se dokáže vznášet celkem 9 minut, chodit může až 18 minut. Pochopitelně prozatím nejde o dostatečnou dobu, aby mohl být použit k nějakému praktickému účelu. Jak ukazuje video (níže), SPIDAR je v tuto chvíli velmi nedokonalý prototyp.

Přestože SPIDAR vypadá velmi neohrabaně, do budoucna by mohl ukázat cestu pro vylepšení dronů, jimž by mohl pomoci bezpečněji přistávat na vlastní „nohy“.

Zdroj: gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.