Rolls-Royce a Intel spolupracují na zvýšení výkonu řídícího systému autonomních lodí

Technologické společnosti Rolls-Royce a Intel oznámily, že uzavřely novou dohodu o spolupráci na vývoji autonomních lodí určených k dopravě nákladů a cestujících. Společnost Rolls-Royce spadá do portfolia automobilky stejné značky, avšak zabývá se vývojem autonomních lodí. Na svém projektu pracuje od roku 2010 a v loňském roce uvedla, že počítá s tím, že její první plně autonomní lodě by se měly do ostrého provozu dostat v roce 2025. Jako první krok na cestě k autonomizaci lodní dopravy byl letos představen systém Intelligent Awareness, který umožňuje posádce využít současné technologické možnosti.

Systém tvoří síť kamer, LIDAR a radary, které jsou pod dohledem centrálního programu. Za pomoci algoritmů strojového učení, hledá a vyhodnocuje překážky, jako jsou jiné lodě nebo útesy a mělčiny a následně posílá posádce výstrahy. Společnost Intel začne pro tyto systémy dodávat své disky SSD 3D NAND pro ukládání dat (každý den systém vygeneruje až 1 terabajt dat) a své procesory Xenon.

Inteligentní systém lodě dokáže vyhodnotit okolní plavidla, zjistit jejich typ, rychlost a směr plavby a podle toho následně vyhodnocuje nebezpeční srážky. Posádka jej využívá především za špatného počasí a při snížené viditelnosti. Obrovskou výhodou je také centralizace dat z více zdrojů, což je obzvlášť užitečné v místech kde lodi manévrují na malém prostoru, jako jsou třeba přístavní doky a kotviště. Až doposud musely být velké lodi v těchto případech navigovány několika lidmi s vysílačkami ze břehu.

V současné době se tyto systémy testují na několika lodích včetně trajektu v Japonsku a společnost Rolls-Royce předpokládá, že jejich prodej bude nadále stoupat. Výkonný hardware od Intelu pak přinese celému systému nové možnosti.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.