Zdroj: nasa.gov

Rover NASA se v australské poušti učí hledat známky života, své zkušenosti využije na Marsu

Ačkoliv na sebe většinu mediální pozornosti směřované k agentuře NASA poutá program Artemis, rozhodně se nejedná o jediný program, jenž NASA v současnosti chystá. Další velmi pozoruhodnou misí je Perseverance (Vytrvalost), jež má navázat na současné zkoumání naší nejbližší sousední planety – Marsu.

Tato mise bude mimo jiné obsahovat také astrobilogický program, v rámci kterého bude sonda na Marsu pátrat mimo jiné také po stopách života. Rover, který by měl být hlavním nástrojem mise, by měl směrem k Marsu odletět na konci letošního léta (pokud celý program nezdrží současná pandemie). Na Marsu je cílem mise kráter Jezero a právě v jeho oblasti bude sonda pátrat po stopách života.

Otázkou je, nakolik budou vědci schopní případné známky života plně rozpoznat. Podle nově zveřejněné studie by to možné být mohlo, a to díky poznatkům z nejnovějšího výzkumu, který rover provedl v poušti v jižní Austrálii. Podmínky tam se samozřejmě s Marsem nedají srovnat, avšak ze všech míst na Zemi k nim mají nejblíže. Oblast je velmi suchá, prašná a téměř bez života.

Součástí výbavy, kterou rover využívá, je mimo jiné kamera, spektrograf a další přístroje schopné určit přesné chemické složení i přítomnost organických sloučenin. Odborníci však poukazují na to, že ani takto pokročilá výbava nemusí být zárukou objevení známek života na planetě Mars. Je pravděpodobné, že k úspěchu této mise bude potřeba vyvinout opravdu velkou vytrvalost.

Zdroj: gizmodo.com