Ruské úřady žádají Google, aby zastavil rozesílání oznámení o živých přenosech z tamních protestů, hrozí sankcemi

Současným Ruskem otřásají masové nepokoje, spojené s údajnou politickou nesvobodou před blížícími se volbami zastupitelů moskevské radnice. O tom, že je situace vážná a má mezinárodní přesah, svědčí i to, že ruská federální služba pro dohled nad komunikací, informačními technologiemi a masovými médii (Roskomnadzor) žádá po společnosti Google, aby zastavila oznámení a další propagaci live stream videí, jež řada protestujících natáčí. Videa jsou důkazem o rozsahu demonstrací i o často tvrdých zásazích policejních složek.

Ve svém prohlášení Roskomnadzor varoval Google, že v případě neadekvátní odpovědi na tento požadavek přijde přiměřená reakce. Neuposlechnutí výzvy by ruské úřady dle vlastních slov považovaly za „zasahování do suverénních záležitostí státu, jakož i za nepřátelský vliv. Obojí s cílem překazit demokratické volby v Rusku.“ Akce Googlu je dle právního názoru úřadu podporou nezákonných hromadných protestů.

Nejedná se o první tlak na Google ze strany Ruska. V loňském roce dostal největší vyhledávač světa v Rusku pokutu, když odmítl odstranit některé výsledky vyhledávání. Ve stejném roce naopak smazal několik videí z kanálů YouTube. Ta podporovala nejznámějšího ruského opozičního politika Alexeje Navalného. Oficiálním důvodem jejich zmizení bylo údajné porušení zákazu o konání volební kampaně v den voleb.

Na současnou výzvu Google zatím oficiálně nereagoval. Zřejmě probíhají neveřejná jednání mezi ruskými úřady a internetovým gigantem. Otázkou je, jestli nebudou mít v celém sporu svůj hlas i zaměstnanci Googlu, kteří svými protesty v nedávné době výrazně ovlivnili spolupráci Googlu s americkou armádou (nechtěli se podílet na vývoji autonomních zbraní) a také zabránili (nebo alespoň zpomalili) expanzi do Číny, v níž by se Google musel podílet na částečném porušování lidských práv uživatelů.

Zdroj: gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.