Foto: Pxfuel

Rusko tvrdí, že proti Ukrajině používá nové laserové zbraně

Podle nejnovějších zpráv Rusko údajně využívá invazi na Ukrajinu k vyzkoušení nových bojových technologií. Jak uvádí agentura Reuters, ruská vláda tvrdí, že používá nové laserové zbraně, jimiž se snaží čelit západním technologiím, které jsou nasazeny na pomoc Ukrajině.

Místopředseda vlády Jurij Borisov přímo prohlásil, že Rusko používá prototyp laserové zbraně Zadira, který je určen k ničení dronů, jež dokáže spálit. V rámci jednoho z proběhlých testů se prý této zbrani podařilo spálit dron vzdálený 3,1 kilometru během pěti sekund.

Vylepšený systém Peresvet dokáže údajně vyřadit satelity až do výšky 1 500 kilometrů nad Zemí. Podle Borisova byl Peresvet již v rámci boje nasazen. Podle něj by navíc tyto nové laserové zbraně, jež využívají široká elektromagnetická pásma, časem mohly nahradit tradiční zbraně.

Nicméně nejedná se o první hlášené použití nejmodernějších technologií ve válce proti Ukrajině. CNN uvedla, že Rusko vypálilo na ukrajinské cíle již několik hypersonických raket Kinžal. Tuto variantu balistické střely krátkého doletu Iskander lze odpálit ze stíhacího letounu (MiG-31K). Rusko tvrdí, že Kinžal je prakticky nemožné zastavit díky jeho velmi vysoké rychlosti. Každopádně představitelé USA a Spojeného království odmítají jeho účinnost a tvrdí, že se ve skutečnosti jedná pouze o leteckou variantu konvenční zbraně.

Podobně jako u těchto hypersonických zbraní je obtížné zjistit, jak dobře lasery fungují v praxi. Rusko běžně vydává nepravdivá prohlášení o svých celkových schopnostech a o válce na Ukrajině. Zdá se, že současný krok je zejména snahou Ruska pochlubit se svými technologiemi a pravděpodobně také pokusem odradit západní země od podpory Ukrajiny.

Zdroj: engadget.com