Foto: Reuters

Rusko ukázalo, jak bude vypadat jeho vlastní vesmírná stanice po opuštění ISS

Rusko již dříve uvedlo, že má po roce 2024 v plánu opustit ISS a vybudovat si vlastní vesmírnou stanici. Nyní vesmírná agentura Roskosmos představila první model, který ukazuje, jak si Rusové svoji vesmírnou stanici ROSS představují.

Orbitální zařízení by mělo být vypuštěno ve dvou fázích, počínaje čtyřmi moduly a rozšířením na šest se servisní plošinou. Konstrukce by měla dokázat pojmout čtyři lidi v rotujícím turnusu a údajně by nabízela lepší sledování Země, než jaké má Rusko z dnešní ISS.

Další podrobnosti ale nejsou známy. Roskosmos neposkytl žádná data, nicméně státní média tvrdí, že první fáze odstartuje někdy mezi lety 2025 a 2030. Druhá by měla započít mezi lety 2030 a 2035. Mezi proklamovaným odchodem Ruska z ISS v roce 2024 a skutečnou funkční náhradou by tak vznikl poměrně dlouhý interval.

Roskosmos oznámil odchod z ISS v červenci v reakci na sankce a další opatření Západu po únorové invazi Ruska na Ukrajinu. Pokud se tento krok uskuteční, ukončí dvě desetiletí trvající spolupráci USA a Ruska na palubě stanice. Rusko bude i nadále plnit své závazky až do roku 2024, kdy má dojít k ukončení provozu.

Rusko má více důvodů proč co nejrychleji zprovoznit vlastní vesmírnou stanici. Ať už jde o pozorování Země, výzkum gravitace či národní hrdost. Země vyřadila z provozu svoji poslední samostatně provozovanou stanici Mir v roce 2001. ROSS by tak Rusku pomohla navázat tam, kde skončilo.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.