Foto: Wikimedia Commons

Rusko zakázalo státním úředníkům používat zařízení Apple kvůli obavám ze špionáže ze strany USA

Ruské úřady začaly podle listu Financial Times zakazovat státním zaměstnancům používat zařízení Apple. Ruské ministerstvo obchodu zakázalo počínaje dnešním dnem svým zaměstnancům používání iPhonů pro všechny “pracovní účely”. Další úřady, včetně ruského ministerstva telekomunikací a hromadných sdělovacích prostředků, již podobné příkazy zavedly nebo je plánují začít brzy prosazovat. Podle deníku The Times se zákaz vztahuje na všechny produkty společnosti Apple. V některých případech však mohou úředníci tato zařízení nadále používat pro osobní účely, pokud na nich nebudou otevírat pracovní korespondenci.

Po ruské invazi na Ukrajinu loni v únoru společnost odřízla občanům Ruska přístup k Apple Pay. Později v zemi zastavila prodej všech produktů. Společnost Apple tehdy jasně uvedla, že toto rozhodnutí bylo reakcí na invazi, a dodala, že stojí na straně všech lidí, které invaze poškodila.

Zákaz přichází poté, co ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) na začátku června prohlásila, že odhalila “špionážní operaci amerických zpravodajských služeb”, která využívala zařízení Apple. FSB uvedla, že tisíce iPhonů, včetně těch, které používají ruští diplomaté v zemích NATO, byly infikovány monitorovacím softwarem. FSB dále tvrdila, že společnost Apple úzce spolupracovala s americkou rozvědkou a poskytla agentům “širokou škálu nástrojů”. Technologický gigant tato obvinění odmítl a uvedl, že nikdy nespolupracoval s žádnou vládou na vytvoření zadních vrátek do jakéhokoli produktu společnosti Apple a nikdy to ani neudělá.

Zdroj: www.engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.