Foto: Wikimedia Commons

Rusku po invazi na Ukrajinu dochází cloudová uložiště

Vojenská invaze na Ukrajinu, která započala 24. února, vedla západní země k uvalení sankcí na Ruskou federaci. Google, Apple a Meta ukončují v Rusku své aktivity a mnoho dalších technologických společností zvažuje stejné kroky či přinejmenším omezují své služby pro ruské uživatele. Rusko ale nyní čelí dalšímu závažnému problému: v zemi dochází uložiště pro cloudové služby.

Ruský zpravodajský server Kommersant s odvoláním na vládní zdroje uvádí, že Rusku rychle dochází domácí datová úložiště pro servery a pro další důležité IT vybavení. Ruské ministerstvo pro digitální transformaci údajně uspořádalo 9. března schůzku se zástupci společností Sberbank, MTS, Oxygen, Rostelecom, Atom-Data, Croc a Yandex. Jeden ze zdrojů listu Kommersant uvedl, že odchod zahraničních cloudových služeb provozovaných společnostmi Google a Amazon zvýšil poptávku po místních úložištích a že se očekává, že k vyčerpání stávající kapacity dojde během příštích dvou měsíců. Nedostatek cloudových uložišť by mohl vést k odstavení nedůležitých služeb, jako jsou cloudové platformy pro hraní her, streamování hudby a sdílení videa.

Rusko má údajně také potíže s dovozem zařízení z Číny, a to kvůli zvýšeným cenám zapříčiněným klesající hodnotou rublu a také kvůli problémům v dopravě a logistice. Rusko v tuto chvíli zkoumá možnosti, jak navýšit svou kapacitu k ukládaní dat, včetně konfiskace počítačů a serverů technologických společností, které se rozhodly zemi opustit.

Zdroje: xda-developers.com, kommersant.ru