Foto: Pixabay

Šachový robot zlomil svému sedmiletému soupeři prst

Šachový robot během výstavy v Moskvě nešťastnou náhodou zlomil prst svému sedmiletému soupeři. Dítě zřejmě pohnulo svou figurkou příliš brzy, robot mu prst chytil a zmáčkl, čímž způsobil zlomeninu dříve, než mohla dorazit pomoc. Robot zlomil dítěti prst,” řekl prezident moskevské šachové federace Sergej Lazarev. To je špatné samozřejmě.”

Na videu je vidět, jak robot uchopil chlapcův prst a několik vteřin ho držel, než chlapce přišla vyprostit skupina lidí. Není jasné, co přesně se pokazilo, Lazarev řekl, že dítě udělalo tah a poté je třeba dát robotovi čas na odpověď, ale chlapec spěchal a robot ho chytil.” Naznačil, že dodavatelé robota možná budou muset zapracovat na bezpečnostních aspektech, a řekl, že se budou muset znovu zamyslet.”

Chlapec jménem Christopher druhý den pokračoval ve hře a turnaj dokončil. Jeho rodiče se však údajně obrátili na státní zastupitelství. Ruský šachový funkcionář Sergej Smagin incident bagatelizoval, označil ho za náhodu” a řekl, že stroj byl naprosto bezpečný.”

V každém případě lze incident považovat za moderní podobenství o nebezpečí robotů, a to i v něčem tak neškodném, jako jsou šachy. Ve větším měřítku (například v případě robotických aut) jsou však sázky podstatně vyšší.

Zdroj: engadget.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.