Foto: Ardyv

Samsung Galaxy S23 Ultra – Nejlepší telefon s Android

8.8

Design a zpracování

8.0/10

Výkon a software

9.0/10

Fotoaparát a zvuk

9.5/10

Plusy

  • Optimalizace softwaru
  • Velmi dobrá výdrž baterie
  • Nový procesor Snapdragon
  • Fotoaparát
  • Stylus S pen

Mínusy

  • Nemá slot pro SD kartu
  • V balení není nabíjecí adaptér
  • 45W nabíjení

Videorecenze

Již jsme se podívali na zoubek klasické S23 a S23+, zbývá nám tedy poslední krasavec z letošní řady Galaxy. Tím je momentální vlajková loď Samsung Galaxy S23 Ultra, u kterého jsme se dočkali, tak jako u dalších dvou modelů, několika zlepšení oproti loňskému S22 Ultra. Mezi novinky patří nástup nového modelu procesoru na míru pro telefony Samsung Galaxy, lepší vydrž akumulátoru, příchod neuvěřitelného hlavního 200 MPx objektivu a dalších inovací, které si v následujícím článku představíme. (aktuálně nejvýhodnější ceny naleznete níže pod tlačítkem)

 

Obsah balení a design

Wow! To je pocit z telefonu, jenž budete mít po otevření balení. Spolu s telefonem v krabičce najdete i napájecí kabel a jehlu k otevření slotu na SIM kartu. Pokud byste čekali, že obdržíte i nabíjecí adaptér, musíme vás bohužel zklamat. Pokud již nevlastníte rychlonabíjecí adaptér s podporou 45W nabíjení, budete muset sáhnout do kapsy a pořídit si nový. Originální adaptér od Samsungu lze pořídit za zhruba 6-7 stovek. Pokud se tedy Samsung S23 Ultra stane vaším vyvoleným, doporučujeme adaptér dokoupit.

Telefon se hned na první pohled designově odlišuje od celé Galaxy řady, zaujme především velkým displejem s jemně zaoblenými hranami a výrazným obdélníkový tvarem, který zdůrazňuje skutečnou velikost telefonu. Pohledy přitáhne skleněná zadní strana s matným zpracováním, kterou po obvodu lemuje lesklý kovový rám. Celou přední stranu šperkuje velký, 6,8 palcový 2X AMOLED displej chráněný tvrzeným sklem Gorilla Glass Victus 2. Na spodní straně kromě SIM slotu naleznete S-pen s širokým využitím, který je exkluzivně dodávaný pouze s S23 Ultra. Nemůže chybět ani ochrana telefonu proti vodě a prachu v podobě certifikace IP68.

S pen se dočkalo také několika zlepšení. Letos nabízí nižší latenci díky novému Bluetooth a vymakanější umělé inteligenci, která je schopna v reálném čase předvídat tahy. Při běžném používání nelze zaznamenat jakékoliv zpoždění. Samotná tužka má široké využití. Lze s ní ručně zapisovat poznámky, využít ji jako spoušť fotoaparátu nebo zakreslovat přímo na displej. Také podporuje bezdotyková gesta a spoustu dalšího. 

Dosah pera je téměř 10 metrů, výdrž činí až 10 hodin a nabíjí se bezdrátově přímo z telefonu, přičemž plně nabito je do 7 minut. Při zapisování ručně psaného textu do telefonu podporuje i češtinu a funguje velice přesně.

Displej a výdrž baterie

Tak jako u loňského modelu se můžeme těšit z 6,8 palcového 2X AMOLED displeje s maximálním rozlišením až 3080 x 1440 pixelů. Díky obrovskému displeji bude zážitek při práci nebo sledování filmů ještě lepší než u S23 nebo S23+. Vysoká svítivosti až 1750 nitů vám dovolí si všechny tyto činnosti užít i na přímém slunečním světle. Displej se pyšní obnovovací frekvencí 1Hz až 120 Hz, pohyb v prostředí telefonu je proto krásně plynulý. Vysokou obnovovací frekvenci určitě oceníte i při hraní her. V samotném displeji se nachází i čtečka otisku prstů, což je jeden způsob, jak lze telefon odemknout.

Navýšení kapacity baterie letos u S23 Ultra neproběhlo, zůstala na 5 000 mAh, ale výdrž baterie razantně vzrostla díky novému procesoru. Oproti S22 Ultra, kde se výdrž telefonu pohybovala maximálně kolem 6-7 hodin, tak u S23 Ultra jsme se dostávali až k 9 hodinám zapnutého displeje, což pro někoho mohou být až 2 dny bez nabíjení. To hodnotíme jako velmi dobrý výsledek u tak velkého a výkonného telefonu. S23 Ultra využívá, vzhledem ke své velikosti, ne úplně rychlé 45W nabíjení a kompletně nabitý je za necelou hodinu. Využít můžete i bezdrátové 15W nabíjení nebo funkci reverzního nabíjení k nabití jiných zařízení s podporou bezdrátového nabíjení se standardem Qi.

Výkon a software

Letošní klíčovou změnou je procesor. Nový Qualcomm Snapdragon 8 Gen2 je nejen úspornější, ale přináší také lepší výkon. Pokud přemýšlíte o S23 Ultra, tohle je určitě důležité kritérium, kvůli kterému se telefon vyplatí pořídit. Ruku v ruce s ním jde 8GB paměti RAM u 256GB verze a 12GB RAM u 512GB nebo 1TB verze. Tak jako u celé letošní řady, ani zde slot pro SD kartu nenajdeme a je třeba si tedy rozmyslet, jakou kapacitu potřebujete.

Mimo jiné se zvětšilo i chlazení, a to na dvojnásobek oproti S22 Ultra. Ať už náročná práce, sledování filmů, hraní her nebo i více činností najednou, telefon zůstává v klidu. Díky lepšímu chlazení se tolik nezahřívá a nebude vás obtěžovat horký brambor v ruce. To vše stojí na operačním systému Android 13.0 s vylepšenou nástavbou ONE UI 5.1 navrženou přímo společností Samsung.

Fotoaparát a zvuk

Samsung nás láká na nový Snapdragon a také na nový snímač ISOCELL HP2 s rozlišením 200 MPx a velikostí pixelů 0,6 μm. Ve srovnání se senzorem ISOCELL HM3, který byl použit v loňském modelu Ultra, je tento nový senzor o něco větší a nabízí téměř dvojnásobné rozlišení. 

Je zřejmý rozdíl mezi schopnostmi fotoaparátů Galaxy S23 Ultra a Galaxy S22 Ultra? Ano, a je zásadní. Hlavní senzor produkuje při výchozím nastavení 12MPx fotografie a spojuje 16 pixelů do jednoho, což vede k vynikajícím fotografiím za jakýchkoliv podmínek. Fotografie pořízené ve dne mají téměř bezchybné detaily, skvělý dynamický rozsah a minimální šum. Kromě 12Mpx režimu lze použít také 50Mpx režim, ve kterém se spojují čtyři pixely do jednoho, můžete se tak radovat i z nejmenších detailů, zejména při přiblížení. 

Je možné fotit i ve 200Mpx režimu, který nabízí neuvěřitelné množství detailů, ale fotky zabírají 25-50 MB místa v telefonu. Samsung vyzdvihuje vylepšené portrétní snímky i za horšího osvětlení, které jsou skutečně skvělé díky přesnému rozostření a umělé inteligenci. Pokud jde o noční fotografie, zde je použití nového senzoru nejvíce znát, vzhledem k vylepšené optické stabilizaci a slučování pixelů. 

Dalším vylepšeným prvkem je video. Galaxy S23 Ultra umožňuje natáčet video v rozlišení až 8K při 30fps, což je nejvyšší rozlišení dostupné na trhu. Kvalita videa je vynikající, s bohatými barvami, vysokým dynamickým rozsahem a plynulým pohybem. Díky pokročilým stabilizačním technologiím je možné natáčet velmi stabilní video i při chůzi nebo běhu bez použití stabilizátoru. Galaxy S23 Ultra nabízí široké spektrum možností pro tvorbu kvalitního obsahu. Samsung Galaxy S23 Ultra využívá umělé inteligence a strojového učení pro rozpoznávání objektů a scén v reálném čase, to umožňuje automatickou optimalizaci nastavení fotoaparátu pro dosažení nejlepších výsledků. Tento režim je jednoduchý a intuitivní k použití, umožňuje i méně zkušeným uživatelům dosáhnout profesionálních výsledků.

Závěr

Samsung Galaxy S23 Ultra je vynikající telefon z dílny Samsung s mnoha nepostradatelnými funkcemi a výkonným hardwarem. Fotografické schopnosti jsou skvělé díky vylepšenému fotoaparátu s vysokým rozlišením, optickým zoomem a dalšími pokročilými funkcemi. Displej nabízí ohromující kvalitu obrazu s vysokým rozlišením. 

Výkonnostně je Samsung Galaxy S23 Ultra na špičkové úrovni díky výkonnému procesoru a dostatku operační paměti. Po designové stránce působí telefon luxusně, výrobce nešetřil na kvalitních materiálech.  Samsung Galaxy S23 Ultra nabízí odolnost proti vodě a prachu, bezdrátové nabíjení a mnoho dalšího. Jako mínus je drátové nabíjení, u kterého bychom očekávali navýšení podporovaného maximálního výkonu jako tomu je některých vlajkových lodí konkurenčních značek. Pro někoho může být nevýhodou vysoká cena, velikost a hmotnost telefonu. Také některé funkce mohou být pro mnohé uživatele zbytečné nebo složité na použití. Celkově bychom se ale nebáli prohlásit Samsung Galaxy S23 Ultra za nejlepší Android telefon na trhu.