Zdroj: Unsplash.com

Samsung pracuje na nové technologie AI založené na nápodobě struktury lidského mozku

Ač jsou počítačové čipy jakkoli pokročilé, v mnoha ohledech je nejvýkonnějším známým zařízením lidský mozek. Společnost Samsung oznámila, že tohoto faktu chce v budoucnu využít a v rámci vývoje svých čipů se právě u lidského mozku inspirovat a kopírovat jeho struktury. Prvním krokem je vývoj metody, která by dokázala naskenovat a zkopírovat mapy neuronových drah a zapojení v mozku. Ty by pak našly využití v rámci struktury 3D neuromorfních čipů.

Základem této metody je práce s nanoelektrodovým polem, v němž se pohybuje a spojuje velké množství neuronů. Data o jejich pohybu a vzájemné interakci se zaznamenávají a celé pole je pak možné zkopírovat do 3D sítě polovodičové paměti. Využití by tento systém našel ve flashových úložištích, stejně jako v odporové paměti RAM.

Tento krok by mohl sloužit jako „zkratka“ k systémům umělé inteligence, které se chovají jako skutečné mozky, včetně schopnosti osvojit si nové dovednosti a přizpůsobit se měnícím se podmínkám. Podle vědců by tento koncept dotažený k dokonalosti mohl vést k vytvoření plně autonomních strojů.

Problém může být složitost lidského mozku. Ten má podle měření více než 100 miliard neuronů a tisíckrát více synaptických spojení. Ideální neuromorfní čip by potřeboval asi 100 bilionů paměťových jednotek. Kód, který by dokázal s takovým hardwarem pracovat, by byl navíc velmi složitý a komplexní. Je tedy možné, že Samsung svým projektem představí novou možnou cestu umělé inteligence, vytvoření systému AI s výkonem a možnostmi lidského mozku ale pravděpodobně nebude v silách a možnostech lidstva.

Zdroj: engadget.com