Samsung představil Galaxy Z Fold 2, který se učí z chyb svého předchůdce

Společnost Samsung v loňském roce představila jako první velká značka telefon se skládací obrazovkou. Po technologické stránce šlo (přes počáteční problémy) nepochybně o úspěch, otázkou ale bylo, jak na něj zareagují běžní uživatelé. A protože skládací telefon Fold se po roce (i s malou mezihrou ve formě véčka Galaxy Z Flip) vrací znovu, úspěch to nepochybně byl.

Na cestě k dokonalosti

Vývoj telefonu s ohebným displejem byl velmi náročný, a i takovému gigantu, jako je Samsung, trval několik let. Loňská první generace Foldů byla prvním telefonem tohoto typu, který vyšel ze stádia prototypů, a ačkoliv byl v mnoha ohledech skvělý, měl mnoho míst, na nichž se dal vylepšit. A první krok v tom udělal právě Galaxy Fold 2.

První změny jsou vidět na první pohled, a to jak na vnější, tak vnitřní straně telefonu a týkají se displejů. Nejvíce znát je to u vnějšího displeje, který u prvního modelu zabíral pouze dvě třetiny přední části telefonu. Fold 2 přináší plnohodnotný displej s tenkými rámečky a průstřelem na ose telefonu. Z 4,6palcového displeje se tak stal 6,2 palcový. Telefon se navíc více než o půl centimetru rozšířil (v zavřeném stavu).

Díky rozšíření a odstranění poměrně velkého kamerového modulu se znatelně rozšířila také plocha vnitřního displeje. Ten má nyní úhlopříčku 7,6 palce a pro selfie kameru používá také průstřel. Tento hlavní displej navíc podporuje vysokou frekvenci 120 Hz, díky které jsou animace i obraz samotný mnohem plynulejší. Obnovovací frekvence je navíc adaptivní – při četbě textu klesne až na 11 Hz, u filmů a her se přizpůsobuje aktuálním možnostem. Tímto způsobem dokáže telefon efektivně šetřit baterii.

Základem úspěchu prvního Foldu byl kromě samotného ohebného displeje také pant, který otevírání umožňoval. I ten se je u druhého zástupce řady F vylepšený, avšak pouze nepatrně. Telefon díky němu může zůstat otevřený na 90°.

Přinést novou zkušenost

Důležitou otázkou samozřejmě je, jaké nové funkce přinese Fold 2 oproti prvnímu telefonu. Zavírací telefon přináší novou zkušenost a na některá nová vylepšení si musí uživatelé zvyknout. Zajímavý je fakt, že u prvního Foldu používalo až 34 procent uživatelů funkci multitasking, zatímco u běžných telefonů ji využívají jen 4 procenta uživatelů.

Jednou ze základních funkcí je práce s obrazovkou. Při otevření telefonu se vybrané aplikace automaticky přesunou na hlavní velkou obrazovku. Při plnohodnotném předním displeji bude tato funkce jistě užívanější. Při polotevření telefonu, kdy jedna ze stran slouží jako základna, se zobrazování přepne do tzv. Flex módu, kdy se plnohodnotně používá polovina obrazovky, na druhé se pak objeví ovládací prvky.

Při fotografování s otevřeným telefonem přibyla nová funkce, která umožňuje pořízený snímek zobrazit na předním displeji. Fotografovaný pak má možnost si fotografii prohlédnout. Otevřený telefon je také možné použít na pořízení vysoce kvalitního selfie, o jehož zachycení se postará hlavní kamerový modul. Velkého pokroku dostáhlo také zachycování videa. Nechybí také oblíbená funkce Single Také, která umožnuje zachycení více fotografií a videí jedním stiskem.

Pokročila také práce s více otevřenými aplikacemi. Ty je možné ukládat pod zástupce a následně celou skupinu jedním stiskem vyvolat. Mezi vybranými aplikacemi je možné navíc rychle přenášet data (obrázky, texty). Tento způsob ovládání je mnohem intuitivnější.