Foto: se svolením Samsung

Samsung představil špičkový procesor Exynos 2200, původní předpovědi se naštěstí nevyplnily

Zhruba před týdnem jsme vás informovali o tom, že nejnovější čipová sada od Samsungu Exynos 2200 možná vůbec nevyjde. To se naštěstí nakonec nepotvrdilo a Samsung dnes novinku (i když se zpožděním, které dosud nebylo vysvětleno) oficiálně představil. Co Exynos 2200 nabízí?

Asi vůbec nejzajímavějším parametrem nového špičkového mobilního procesoru je grafický procesor Xclipse založený na technologii AMD RDNA 2 a konfigurací 1+3+4, která zahrnuje supervýkonné jádro Cortex X2. To je doplněno třemi jádry typu Cortex-A710 a čtyřmi úspornými jádry Cortex-A510. Prozatím ale neznáme maximální frekvenci. Pro výrobu však byla použita 4nm technologie.

Pozornost nicméně zaujal zejména nový grafický procesor Xclipse GPU, který využívá architekturu RDNA 2 společnosti AMD a přináší do mobilního hraní Accelerated Ray Tracing (RT) a Variable Rate Shading (VRS). Ray Tracing (RT) je technologie, která dokáže velmi věrně simulovat, jak se světlo fyzicky chová v reálném světě, vytváří proto realistické světelné efekty herních scén.

Stínování s proměnlivou rychlostí (VRS) zase optimalizuje vytížení grafického procesoru tím, že umožňuje vývojářům použít nižší rychlost stínování v oblastech, kde nebude ovlivněna celková kvalita. To dává GPU více prostoru pro práci v oblastech, které jsou pro hráče nejdůležitější, a zlepšuje snímkovou frekvenci pro plynulejší hraní.

Kromě těchto skvělých technologií se novinka může pochlubit také vylepšenou jednotkou pro zpracování neuronů (NPU), která nabídne dvojnásobný výkon oproti svému předchůdci a více paralelních výpočtů. ISP (procesor obrazového signálu) podporuje až 200Mpx snímač (případně duální sestavu 64 Mpx + 36 Mpx) a video v rozlišení 4K HDR nebo 8K.

Samozřejmostí je také technologie HDR10+, která dodává obrazu větší dynamický rozsah a hloubku, či obnovovací frekvence až 144 Hz pro svižnější odezvu a vyšší plynulost při hraní her. Co se týče konektivity, můžeme se těšit na Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6 (802.11ax), GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo a pochopitelně i 5G modem, který podporuje sub-6GHz a mmWave pásma pro rychlosti až 10Gbps.

Samsung uvedl, že v současné době je Exynos 2200 „v masové výrobě“.

Zdroj: 9to5google.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.