Zdroj: sktelecom.com

Samsung se pochlubil prvním kvantovým 5G telefonem Galaxy A Quantum

Kvantové počítače rozhodně nepatří mezi levná a běžně dostupná zařízení, o to více nyní překvapil Samsung, který přišel s prvním kvantovým smartphonem. Kvantová zařízení využívají k šifrování zajímavý fenomén kvantové fyziky, která umožňuje, aby částice (foton) byla na více pozicích současně. Kvantové počítače jsou proto schopny generovat zcela náhodná čísla, díky čemuž jsou jejich bezpečnostní klíče téměř neprolomitelné.

Nový kvantový telefon vyvinula společnost Samsung ve spolupráci s korejskou společností SK Telecom, která stojí za výrobou kvantového generátoru náhodných čísel. Nový smartphone nese název Samsung Galaxy A Quantum a v podstatě jde o rebrand modelu Galaxy A71 5G (pochopitelně s přidaným kvantovým čipem).

Tento kvantový čip má přitom velikost jen 2,5 x 2,5 milimetrů. K vytváření fotonů využívá LED diodu, jejichž následnou detekci poté obstará CMOS snímač. Počet fotonů detekovaných na určitém místě senzoru je přitom podle zákonů kvantové fyziky nepředvídatelný.

V tiskové zprávě SK Telecom uvádí, že speciální čipová sada SKT IDQ S2Q000 „pomáhá uživatelům chytrých telefonů bezpečně využívat konkrétní služby generováním nepředvídatelných a náhodných čísel.“. Samsung Galaxy A Quantum kvantové šifrování používá hned v několika službách – zejména při identifikaci uživatele a při provádění mobilních plateb. SK Telecom však do budoucna plánuje kvantové zabezpečení využívat i v rámci dalších služeb.

Kvantový telefon je ale prozatím možné předobjednat pouze v Koreji (a to do 21. května), oficiální prodej by tam měl začít 22. května, a to za 649 000 wonů (tedy asi 13 500 korun bez daně). Prozatím ale není jasné, zda dojde k rozšíření i na globální trh.

Zdroj: phonearena.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.