Ilustrační foto: Pixabay

Šéf Tesly Elon Musk představil humanoidního robota jménem Optimus

Technologický miliardář Elon Musk představil nejnovější prototyp humanoidního robota, kterého vyvíjí jeho společnost Tesla. Optimus, jak zní jeho jméno, se objevil na pódiu na akci v Silicon Valley, kde zamával publiku. Generální ředitel uvedl, že robot je ve stádiu rozpracovanosti, ale za několik let by mohl být volně k prodeji. Podle inženýrů společnosti Tesla budou roboti pro masový trh testováni na pracovních místech v automobilových továrnách.

Prototyp došel na pódium během výroční prezentace Tesla AI Day (Den umělé inteligence společnosti Tesla). Publiku bylo předvedeno video, na kterém Optimus plní jednoduché úkoly, jako je zalévání rostlin, přenášení krabic a zvedání kovových tyčí. Musk uvedl, že roboti budou vyráběni masově, jejich cena bude nižší než 20 tisíc dolarů (tedy něco málo přes 500 tisíc českých korun) a budou k dispozici za tři až pět let.

Šéf společnosti Tesla hovořil o hojné budoucnosti”, která je před námi.Je to skutečně zásadní proměna civilizace, jak ji známe,” pokračoval.

Investoři a finanční analytici vyjádřili skepsi, že se Tesla zaměří na robotiku, a doporučili jí, aby se místo toho soustředila na projekty bližší hlavnímu oboru podnikání společnosti Tesla, kterým jsou elektromobily.

Musk však prohlásil, že chce vyřešit jeden z nejtěžších problémů umělé inteligence: jak vytvořit stroj, který dokáže nahradit člověka. Podnikatel, který kdysi varoval před umělou inteligencí jako hrozbou pro lidstvo, řekl, že Tesla chce zajistit, aby přechod ke společnosti, v níž roboti vykonávají práci a lidé sklízejí výhody, byl bezpečný. Uvedl, že Tesla zabudovává ochranná opatření, včetně tlačítka Stop, s nímž nelze manipulovat. Podle Muska právě akcionáři určí, zda je společnost sociálně odpovědná.

Den umělé inteligence společnosti Tesla je zaměřen na nábor zaměstnanců a prezentaci nejnovějších produktů.

Zdroj: bbc.com