Singapurský ministr obrany vyzývá hackery k prolomení kybersystémů ministerstva

Singapurské ministerstvo obrany spustí program „honu na bugy“ za odměnu s názvem Mindef Bug Bounty Programme, v rámci něhož mohou etičtí hackeři zkoušet infiltrovat ministerské kybersystémy. Cílem je identifikovat a popsat potenciální slabá místa v jejich zabezpečení.

Singapur chce tímto způsobem bojovat proti vzrůstajícímu počtu kyberhrozeb v dnešním světě, kdy se kyberzločinci stále častěji zaměřují na bezpečnostní infrastrukturu států. Ministerstvo obrany má v plánu vybrat zhruba 300 hackerů, kteří se pokusí proniknout do osmi systémů ministerstva, např. do jeho veřejných webů NS Portal a Defence Mail. Jak píše web zdnet.com, je to poprvé, co se ministerstvo obrátilo na komunitu etických hackerů, aby mu pomohli najít v systémech možné „bugy“. Akce proběhne od 15. ledna do 4. února.

Podle ministra obrany Davida Koha dostanou hackeři odměnu za zjištění každé „odůvodněné“ či „unikátní“ chyby v zabezpečení. Zároveň dodal, že pro žádnou firmu, organizaci nebo vládní úřad na světě není možné plně zabezpečit moderní softwarové systémy, když prakticky den co den dojde k objevení nějakého slabého místa.

Samo singapurské ministerstvo se v únoru tohoto roku stalo obětí kyberútoku, následkem čehož se ven dostaly osobní údaje 850 zaměstnanců ministerstva i vojáků. Program bude mít na starosti globální síť etických hackerů HackerOne. Zatím není jasné, v jaké výši se budou odměny pohybovat, v minulosti však síť nabízela i 30 tisíc dolarů za objevení zvlášť závažné slabiny.

V minulosti podobný program spustilo i americké ministerstvo obrany. V březnu minulého roku pořádalo kyberakci s názvem Hack the Pentagon, v rámci níž bylo zjištěno 138 slabých míst v zabezpečení, a na odměnách rozdalo celkem 70 tisíc dolarů. Nejvyšší jednotlivá odměna činila 3 500 dolarů.

Komunita HackerOne odhaduje, že do roku 2020 by si díky těmto programům mohli etičtí hackeři po celém světě vydělat dohromady 100 mil. dolarů a přijít na zhruba 200 tisíc „bugů“.

 

Zdroj: zdnet.com