Smartphony P30 a P30 Pro oficiálně představeny, přinášejí revoluci do mobilního fotografování

Huawei na tiskové konferenci v Paříži veřejnosti odhalil své očekávané vlajkové lodě P30 a P30 Pro. Kromě vysokého výkonu nabídnou především fotoaparáty s revolučními inovacemi, např. senzorem RYYB SuperSpectrum nebo objektivem SuperZoom (model Pro), díky nimž mezi smartphony budou těžko hledat konkurenci.

Standardní model dostal do vínku trojitý fotoaparát s rozlišením 40, 16 a 8 MPx, přičemž hlavní fotoaparát má širokoúhlý objektiv se světelností f/1,8, druhý fotoaparát disponuje ultraširokoúhlým objektivem se světelností f/2,2 a třetí je vybaven teleobjektivem se světelností f/2,4 a optickou stabilizací obrazu.

Jeho sourozenec má také trojitý fotoaparát, a to s rozlišením 40, 20 a 8 MPx, přičemž hlavní disponuje širokoúhlým objektivem se světelností f/1,6 a optickou stabilizací, druhý ultraširokoúhlým objektivem se světelností f/2,2 a třetí periskopovým objektivem se světelností f/3,4 a optickou stabilizací obrazu. Kromě soustavy tří senzorů zde najdeme i čtvrtý senzor – ToF, sloužící k mapování blízkých předmětů. Přední kamerka obou smartphonů má rozlišení 32 MPx.

Jedna z největších inovací se skrývá v hlavním senzoru. Huawei v obou telefonech poprvé použil senzor RYYB SuperSpectrum s velikostí 1/1,7″, který zachycuje světlo zcela novým způsobem. Nahrazuje totiž zelené pixely v tradičním RGBG snímačích žlutými, čímž dosahuje velmi vysoké citlivosti – u P30 je to 204 800, u modelu Pro dokonce 409 600.  Díky této technologii, vyššímu rozlišení nebo většímu senzoru dokáží telefony vytvářet v porovnání s minulou generací i současnou konkurencí kvalitativně lepší snímky a videa v celé řadě scénářů a za nejrůznějších světelných podmínek. Platí to zejména o nočních fotografiích, na nichž vyniknou detaily, které nezachytí ani fotoaparáty špičkových smartphonů jako iPhone Xs Max nebo Samsung Galaxy S10+. Svoje tvrzení Huawei doložil důkladným srovnáním fotografických schopností novinek a právě smartphonů iPhone Xs Max a Samsung Galaxy S10+.

Další technologickou inovací (tentokrát jen u modelu Pro) je objektiv SuperZoom se zmíněnou periskopovou konstrukcí, který umožňuje vysoké úrovně optického, hybridního i digitálního zoomu. Konkrétně podporuje přiblížení až pětinásobným optickým, desetinásobným bezztrátovým hybridním a padesátinásobným digitálním zoomem. Ani standardní model na tom v tomto směru není vůbec zle – jeho fotoaparát podporuje trojnásobný optický, pětinásobný bezztrátový hybridní a třicetinásobný digitální zoom.

Další novinkou je funkce AI HDR+, která umožňuje přednímu i zadnímu fotoaparátu obou telefonů kombinovat více snímků pořízených rychle za sebou a optimalizovat tak přeexponované nebo podsvícené fotografie. Za zmínku také stojí režim Super Portrait, který dokáže zachytit nerozmazaně i velmi jemné detaily, jako jsou např. vlasy.

Co se týče natáčení videí, využívají při něm fotoaparáty obou modelů kromě optické stabilizace obrazu i AI optickou stabilizaci (AIS), a to v rámci všech nastavení. Je zde také  nový režim Dual-View, který rozdělí scénu na dvě poloviny, přičemž jedna je snímána širokoúhle a druhá zblízka.

Standardní model je jinak vybaven OLED displejem s malým kapkovitým výřezem, úhlopříčkou 6,1 palců, rozlišením 2340×1080 a poměrem stran 19,5:9, čipsetem Kirin 980, který doplňuje 6 GB RAM a 128 GB RAM, nebo čtečkou otisků prstů zabudovanou do displeje, která má být o 30 % rychlejší než čtečka v předchůdci P20. Do vínku také dostal stupeň krytí IP53 a hmotnost 165 g. Softwarově běží jako model Pro na Androidu 9 a nadstavbě EMUI 9.1, baterie má kapacitu 3650 mAh a podporuje rychlé nabíjení SuperCharge s výkonem 40 W (podle Huawei se za půl hodiny nabije na 70 %). Vedle toho podporuje 15W bezdrátové nabíjení nebo 2,5W zpětné bezdrátové dobíjení (kromě telefonů lze takto nabít i další zařízení se standardem bezdrátového dobíjení Qi, tedy např. sluchátka Galaxy Buds od Samsungu nebo druhou generaci AirPodů od Applu).

Model Pro disponuje stejnými parametry displeje jako standardní, má ovšem o něco větší úhlopříčku – 6,47 palců a displej je po stranách zakřiven. Do vínku dostal i stupeň odolnosti IP68 a hmotnost 192 g. Stejný čip doplňuje 8 GB RAM a 128–512 GB ROM. Má stejně řešenou (a vylepšenou) čtečku otisku prstů, na rozdíl od standardního modelu však nemá reproduktor a zvuk vytváří pomocí vibrací displej. Baterie disponuje kapacitou 4200 mAh a co se týče nabíjení, podporuje všechny funkce jako „pétřicítka“.

Oba smartphony jsou dostupné již nyní a nabízejí se v pěti barvách – gradientní modré, gradientní oranžové, barvě polární záře, bílé a černé. P30 je k dostání za 15 999 Kč, P30 Pro (ve verzi 8+256 GB) za 24 999 korun.

Kromě očekávaných smartphonů čínský obr představil i další novinky, a to nové modely chytrých hodinek Watch GT v podobě edic Active a Elegant, bezdrátová sluchátka FreeLace a chytré brýle Huawei Eyewear.

Verze Active nabízí 46mm ciferník s AMOLED displejem s úhlopříčkou 1,39 palců a rozlišením 454 x 454. Model Elegant disponuje ciferníkem o velikosti 42 mm, AMOLED displejem s úhlopříčkou 1,2 palců a rozlišením 390 x 390.

Model Active nabízí stejně jako Watch GT Sport a Classic dvoutýdenní výdrž baterie při aktivním používání, verze Elegant pak týdenní výdrž. V režimu klasických hodinek obě novinky vydrží na jedno nabití až 30 dní.

Oba modely nabízejí také celou řadu profesionálních sportovních funkcí. Podporují např. režim Triatlon, nepřetržité monitorování tepové a srdeční frekvence v reálném čase nebo sledování spánku TrueSleep 2.0. Tato technologie dokáže pomocí infračervených senzorů kontrolovat spánek uživatele, rozpoznat případné problémy a nabídnout i přes 200 návrhů na zlepšení jeho kvality.

Obě verze budou dostupné v nových barvách – model Elegant v černém a bílém provedení, Active v oranžové nebo tmavě zelené barvě. V tuto chvíli není jasné, kdy se k nám dostanou a kolik budou stát, oficiální představení se nicméně očekává v květnu (v Evropě je již cena známá – verze Active bude stát 249 eur, Elegant 229 eur).

Co se týká sluchátek, ty přicházejí se zajímavou „vychytávkou“ – intuitivním připojením v podobě Huawei HiPair. To funguje tak, že USB-C konektor zabudovaný uvnitř sluchátek se jednorázově připojí k libovolnému smartphonu Huawei běžícímu na platformě EMUI 9.1, a obě zařízení se pak snadno spárují přes Bluetooth právě prostřednictvím Huawei HiPair.

Sluchátka lze také připojit k jakémukoli smartphonu, tabletu nebo notebooku, což aktivuje  superrychlé nabíjení. Např. již pětiminutové napájení sluchátek zajistí čtyři hodiny nepřetržitého přehrávání hudby.

Sluchátka výrobce vybavil baterií s kapacitou 1200 mAh, která zajistí na jedno nabití  až 18 hodin přehrávání hudby, 13 hodin hovoru nebo 12 dní v pohotovostním režimu.

V prodeji budou v několika barevných provedeních – Graphite Black, Amber Sunrise, Emerald Green a Moonlight Silver. Jejich cena ani dostupnost na českém trhu v tuto chvíli není známa, stejně jako nové verze hodinek by sem však měla dorazit v květnu (ve vybraných zemích světa jejich prodej startuje 1. dubna).

Na vývoji chytrých brýlí Huawei Eyewear, které byly asi největším překvapením dnešní tiskové konference, spolupracoval gigant s korejskou firmou Gentle Monster a mají konkurovat brýlím Snapchat Spectacles. Je možné je provozovat jako normální či sluneční brýle a do vínku dostaly např. AI hlasového asistenta, který se aktivuje poklepáním na jeden ze dvou touchpadů a uživateli dokáže předat zprávy o počasí, dopravě či připomenout datum schůzky, funkci příjímání hovorů, potlačení okolního hluku pomocí AI, čip NFC, stereo reproduktory nebo bezdrátové nabíjení. K dostání budou v červenci za zatím neuvedenou cenu.