Solární dalekohled pořídil nejdetailnější záběry slunečního povrchu v historii, jde o úchvatnou podívanou i důležitý vědecký materiál
Nároční sluneční observatoř (NSO) zveřejnila nejdetailnější záběry Slunce, které kdy lidské oko spatřilo. Záběry byly pořízeny pomocí solárního dalekohledu Daniel K. Inouye Solar Telescope, který se nachází na havajském vulkánu Haleakalā ostrova Maui. Jde přitom o nejvyšší rozlišení, které zahrnuje podrobnosti již v rámci zhruba třiceti kilometrů povrchu.
Na pořízeném videu jsou patrné jakési pohybující se „buňky“. Ve skutečnosti jde o bubliny, které jsou naplněny plazmou, jež vlivem vysoké teploty stoupá vzhůru, poté je ochlazena a vrací se zpět. Každá z těchto „buněk“ je přitom široká asi 1 600 kilometrů, a je tudíž větší než americký stát Texas (který měří zhruba 1 270 kilometrů).
Kromě jedinečného vizuálního zážitku má však tento záznam zejména vysokou vědeckou hodnotu. „Přestože počasí na Zemi můžeme předpovídat s velkou přesností, se sluneční předpovědí pořád zaostáváme,” říká Matt Mountain z Asociace univerzit pro výzkum astronomie (AURA).
Hlavním důvodem podrobného sledování Slunce je tedy snaha o pochopení mechanismů a zákonitostí, které se dějí uvnitř něj a na jeho povrchu. Poznatky by pak měly přispět zejména ke zpřesnění předpovědí solárního chování, což v praxi znamená například rychlejší varování před slunečními bouřemi. V současné době totiž varování přichází velmi pozdě, a to 48 minut před propuknutím bouře. Astronomové ale doufají, že by jejich výzkum tuto dobu mohl prodloužit až na 48 hodin.
Menší sluneční bouře jsou přitom poměrně běžným jevem, ty větší ale často vyvolávají geomagnetické bouře, jež způsobují problémy s elektronickými zařízeními. Vědci navíc tvrdí, že citlivé jedince při solární bouři může bolet hlava nebo mohou trpět nespavostí.
Zdroje: mashable.com, sciencealert.com