Foto: se svolením CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA/T. Kareta (Lowell Observatory), M. Knight (US Naval Academy)

Sonda DART po srážce s asteroidem zanechala ve vesmíru nečekanou spoušť

Přestože byla mise NASA DART úspěšná a vyslaná sonda narazila do asteroidu Dimorphos podle plánu, tato srážka ve vesmíru způsobila také nečekaně velký nepořádek. Jak uvádí agentura Associated Press, astronomové využívající teleskop SOAR (Southern Astrophysical Research) v Chile pořídili snímek, který odhaluje, že srážka DARTu s Dimorfem ve vesmíru zanechala stopu prachu a dalších úlomků dlouhou přes 10 000 kilometrů.

K vytlačení takto velkého objemu prachu a dalších částic nepřispěl jen náraz sondy, ale zejména pozdější zajímavý efekt, kdy tlak slunečního záření materiál vytlačí ven podobně, jako se to děje v případě ohonu komety.

Podle vědců je pravděpodobné, že se tato stopa bude dále zvětšovat. Nakonec by se měla protáhnout do té míry, že proud prachu bude prakticky k nerozeznání od běžných částic plujících ve Sluneční soustavě.

Naštěstí tím NASA nezpůsobila budoucím sondám a průzkumníkům žádné potíže, jelikož si pro svoji misi DART záměrně vybrala Dimorphos (malý měsíc planetky Didymos), který je v dostatečné vzdálenosti od Země, a případná havárie by tedy pro planetu nepředstavovala hrozbu.

Při pořizování snímku tohoto zajímavého efektu pochopitelně nešlo pouze o získání jedinečné fotografie. Vědci využijí data získaná pomocí SOAR, Astronomical Event Observatory Network a dalších zdrojů, aby lépe porozuměli srážce i samotnému asteroidu Dimorphos. Budou zjišťovat množství a rychlost materiálu vyvrženého z asteroidu a to, zda při srážce DART vznikly velké kusy trosek nebo pouze jemný prach. Tyto údaje pomohou pochopit, jak mohou kosmické sondy měnit dráhu asteroidu, a potenciálně zlepšit obranu Země proti možným srážkám.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.