Foto: se svolením Canadensys Aerospace Corporation

Sonda japonské soukromé mise na Měsíc na své cestě pořídila ohromující fotografie Země

Lunární sonda a přistávací modul Hakuto-R tokijské společnosti ispace je v současné době na cestě k Měsíci, která má trvat asi čtyři měsíce. Nicméně již na začátku této poutě se jí podařilo pořídit jedinečné fotografie planety Země.

Přistávací modul odstartoval na palubě rakety Falcon 9 společnosti SpaceX 11. prosince ve 2:38 SEČ z vesmírné stanice Cape Canaveral na Floridě. Přibližně 19 hodin po oddělení od nosné rakety pořídila sonda Hakuto-R první snímky.

https://i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/c_fit,f_auto,g_center,pg_1,q_60,w_1315/103acdd8839e4eb52d75804b429a8175.jpg
Zdroj: Canadensys Aerospace Corporation

Přestože je tvar půlměsíce spojován s Měsícem, na snímku je ve skutečnosti Země (v pravém dolním rohu je vidět deska připevněná na kosmické sondě). Snímek v úvodu tohoto článku pořídila sonda pomocí vícekamerového systému vyvinutého společností Canadensys Aerospace Corporation. Jde o nezvykle detailní a ostrý záběr.

„Jsme velmi spokojeni s výkonem zobrazovacího systému a s kvalitou prvních snímků, které jsme získali,“ uvedl v prohlášení Frank Teti, generální ředitel společnosti Canadensys, která zobrazovací systém navrhla a vyrobila. „Navrhování systémů pro provoz v nehostinném prostředí na povrchu Měsíce je vždy výzvou, ale věříme, že jsme ji vyřešili. Těšíme se, že se s vámi budeme moci podělit o stejně působivé snímky, až na Měsíci přistaneme.“ Přistání by se mělo uskutečnit v dubnu 2023.

Mise 1 (M1) Hakuto-R se pokusí dosáhnout toho, co se dosud žádné jiné soukromé misi nepodařilo – úspěšně přistát na povrchu Měsíce. Izraelské společnosti SpaceIL a Israel Aerospace Industries se v roce 2019 pokusily na Měsíci přistát se svým přistávacím modulem Beresheet. Počítačové závady a problémy s komunikací však vedly k tomu, že Beresheet na měsíčním povrchu ztroskotal.

Pokud se společnost ispace stane první soukromou společností, která přistane na Měsíci, mohla by tím zahájit novou éru komerčních letů na povrch Měsíce. Přistávací modul Hakuto-R se pokusí dopravit na Měsíc vlastní náklad, včetně 10kilogramového vozítka Rashid, které postavily Spojené arabské emiráty, a robota SORA-Q podobného míči vyvinutého Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru (JAXA) a hračkářskou společností TOMY.

Zdroj: gizmodo.com