Foto: Unsplash

SpaceX a T-Mobile odeslali první textové zprávy ze satelitů Starlink

Společnosti SpaceX a T-Mobile odeslaly a přijaly první textové zprávy zaslané prostřednictvím satelitů Starlink D2D (direct-to-device), které byly vypuštěny před týdnem. Cílem projektu, který byl poprvé odhalen v srpnu 2022, je poskytovat satelitní internetové připojení běžným mobilním telefonům, aby zákazníci společnosti T-Mobile mohli zůstat online, i když se nacházejí v zóně bez signálu. T-Mobile uvedl, že chce textové služby spustit v roce 2024, přičemž hlasové a datové služby by měly být zprovozněny v roce 2025.

Nový systém vyžaduje větší, speciální verze satelitů Starlink D2D. Společnost SpaceX vypustila prvních šest z nich 2. ledna. “V pondělí 8. ledna, necelých 6 dní po startu, jsme odeslali a přijali první textové zprávy z a do neupravených mobilních telefonů… [což naznačuje, že] systém funguje,” napsala společnost SpaceX na svém blogu.

Generální ředitel společnosti T-Mobile Mike Sievert připodobnil novou technologii k umístění mobilní věže na oběžnou dráhu. Dodal, že nová technologie by jednoho dne mohla odstranit všechny zóny bez mobilního signálu na světě a umožnit lidem snadno se spojit s blízkými, i když se nacházejí například uprostřed oceánu.

SpaceX a T-Mobile nejsou první, kdo takový systém testují. Společnost AT&T v dubnu ve své síti uskutečnila první obousměrný satelitní audio hovor, při kterém volala na číslo v Japonsku pomocí telefonu Samsung Galaxy S22.

Zdroj: www.engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.