Foto: se svolením NASA

SpaceX provází smůla – let Crew-3 byl opět odložen

SpaceX se v posledních měsících nedaří. Tedy přesněji společnosti opakovaně nevycházejí plány kolem letu Crew-3 americké kosmické lodi Crew Dragon. Nejnovější zpráva hovoří o dalším odkladu, a to konkrétně na 11. listopadu na 3:03 ráno našeho času.

SpaceX podle Evropské kosmické agentury posunula datum startu poté, co došlo k potížím letu Crew-2. Návrat posádky totiž musel být oproti původním plánům odložen na 8. listopadu. Důvodem byly nevhodné povětrnostní podmínky, které ovlivňují nejen start, ale právě i návrat. Vesmírná společnost Elona Muska přitom uvedla, že pro nové datum je již z 80 % pravděpodobné, že nastane příznivé počasí. Posádka Crew-2 je ve vesmíru již od 23. dubna.

Co se týče letu Crew-3 podle nejnovějších plánů by se loď měla připojit k Mezinárodní vesmírné stanici 12. listopadu zhruba v 1:10 ráno našeho času. Start byl původně stanoven již na 23. října, v polovině června se však NASA rozhodla pro odklad na 30. října a poté jej posunula přesně na Halloween (tedy 31. října), později byl kvůli špatnému počasí přesunut na 3. listopadu. Posádce ale ani nadále štěstí nepřálo a kvůli „mírným zdravotním potížím“ jednoho z jejích členů musel být let odložen na 6. listopadu. Tento termín však opět překazilo nevhodné počasí.

Uvidíme proto, zda v nejnovějším termínu (11. listopadu) nakonec k odletu dojde. A ačkoli zpoždění jsou u kosmických letů běžná, tolik odkladů za sebou je ojedinělé. Nicméně i tyto komplikace jsou cennou zkušeností při přípravě na komerční lety.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.