Fofo: se svolením SpaceX

SpaceX ukončuje výrobu kosmických lodí Crew Dragon

Podle agentury Reuters přestane společnost SpaceX vyrábět nové lodě Crew Dragon, a to hned po dokončení čtvrté (a tedy poslední) z nich. Tato soukromá vesmírná společnost vlastněná Elonem Muskem po zveřejnění této zprávy nicméně uvedla, že bude pokračovat ve výrobě komponentů pro kosmické lodě a že si zachová i kapacitu na výrobu dalších lodí Crew Dragon, pokud by bylo později výrobu opět potřeba obnovit.

Přestože se to může na první pohled zdát, ve skutečnosti nejde o nijak šokující zprávu. Vzhledem k možnosti Crew Dragon použít opakovaně se od začátku předpokládalo, že SpaceX vyrobí pouze omezený počet těchto kosmických lodí, do dnešního dne však nebylo známo, kolik již nakonec bude.

Od svého prvního letu s posádkou v roce 2020 Crew Dragon vynesl do vesmíru již celkem pět posádek, včetně první plně civilní posádky na konci loňského roku. V rámci probíhajícího programu Commercial Crew plánovala NASA využít tuto loď také k dopravě astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici v rámci šesti samostatných misí. Nedávno ale uvedla, že kvůli zpožděním spojeným s lodí Starliner společnosti Boeing využije Crew Dragon jen pro následující tři lety.

Ukončení výroby lodi Crew Dragon přišlo v době, kdy se společnost SpaceX snaží certifikovat a zprovoznit svou novou generaci opakovaně použitelné rakety Starship. Tato kosmická loď je klíčovou součástí všech plánů společnosti SpaceX týkajících se misí na Měsíc a Mars. Po několika odkladech Elon Musk uvedl, že společnost doufá, že v květnu 2022 provede první orbitální test Starshipu.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.