Společnost AI company ukázala, jak oklamat čínské systémy čtení tváře pomocí masky

Rozpoznávání obličejů má v dnešní době dvě tváře. Pokud se jedná o technologii použitou v soukromí (tedy k odemykání přístrojů) je to vítaná funkce a naopak, má-li sloužit veřejným institucím k rozpoznávání jednotlivých lidí ve veřejném prostoru i institucích mluvíme o totalitní technologii.

Není divu, že nejvíce se společnostem vyvíjejícím technologii pro rozpoznávání tváře daří v Číně, která v některých provinciích nechává své občany hlídat doslova na každém kroku. Jak se však zdá, tyto technologie nejsou bezchybné, jak potvrdila společnost AI company. Té se podařilo vytvořit 3D masky, které dokázaly oklamat systémy rozpoznávání tváře terminálů AliPay a WeChat a umožnily tak nákupy i přístup k datům cizích osob.

Společnost dokonce ze své akce natočila video, které ukázala vybraným novinářům, například zástupcům magazínu The Verge. Z pochopitelných důvodů tato videa nejsou veřejně přístupná. Samotní redaktoři The Verge upozorňují na to, že video ukazuje pouze jedno použití masky jednou osobou a není jasné, že se stroje podařilo obelstít při každém použití.

The Verge také dodává, že žádný ze systémů se nespoléhá pouze na rozpoznaný obličej. V jenom případě vyžaduje číslice telefonního čísla v druhém pak přímo plastovou průkazku. Navíc problematické je samotné užití 3D masky. Můžeme očekávat, že vzhledem k tomu že se jedná o veřejný prostor bude v blízkosti někdo, kdo si všimne neobvyklého chování maskovaného člověka a zasáhne.

Akce společnosti AI company tak připomíná, že zdánlivě dokonalé systémy čtení obličeje není neomylné a má před sebou ještě dlouhou vývojovou cestu.

Zdroj: theverge.com