Foto: se svolením Amazon

Společnost Amazon údajně plánuje opustit systém Android, nahradí jej vlastním systémem Fire OS

Amazon údajně plánuje odstranit systém Android z budoucích televizorů Fire, chytrých displejů a dalších zařízení. Přejít by chtěl na operační systém založený na Linuxu. Tento operační systém údajně používá interní kódové označení Vega a běží na zařízeních, jako jsou Fire TV Sticks, televizory a další připojená zařízení.

Roettgers tvrdí, že Amazon na této myšlence pracuje již několik let, přičemž společnost údajně tento nápad předložila výrobcům čipů již v roce 2017. Na softwaru údajně pracovaly stovky lidí ve skupině Amazon Device OS, včetně Zibiho Branieckiho, bývalého inženýra Mozilly, který do Amazonu nastoupil v roce 2022.

Zpráva neuvádí časový plán vydání, ale zmiňuje, že většina vývoje operačního systému je již hotova. Amazon se nyní zřejmě soustředí na přípravu SDK a plánování výhod, které mají vývojáře přesvědčit, aby investovali svůj čas a peníze.

Údajný krok by Amazonu umožnil přerušit vazby s open source projektem Android společnosti Google, který je základem současného operačního systému Fire OS. Tato závislost vedla k tomu, že software Amazonu zaostává za nejnovějšími verzemi Androidu o několik generací. Například současná generace softwaru Fire TV je založena na Androidu 9. Přechod na Vegu by také mohl Amazonu umožnit, aby ze svého operačního systému odstranil základní bloat (Android obsahuje kód, který mu umožňuje fungovat na mnoha různých zařízeních, jež dalece přesahují relativně minimální potřeby zařízení pro chytrou domácnost Amazonu).

Lowpass tvrdí, že Vega založená na Linuxu by pro vývoj aplikací používala React Native. Framework vytvořený společností Meta využívá jedinou kódovou základnu pro iOS a Android a Amazon pravděpodobně doufá, že to pomůže s vývojem napříč platformami. Zpráva se konkrétně nezabývá tím, zda bude operační systém nakonec běžet na tabletech Fire, které se stanou mnohem univerzálnějšími.

Roettgersova zpráva uvádí, že Amazon v konečném důsledku plánuje úplný rozchod s Androidem na všech nových zařízeních. Společnost údajně navrhla systém Vega tak, aby mohl běžet na tak rozmanitých systémech, jako jsou informační a zábavní systémy v automobilech a další budoucí hardware.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.