Foto: se svolením Bigscreen

Společnost Bigscreen představila nejmenší VR headset na světě

Společnost Bigscreen je známá především díky své stejnojmenné virtuální sociální platformě. Je ale možné, že se brzy proslaví i náhlavními soupravami pro virtuální realitu. Nyní totiž přišla s vlastním zařízením, které se odlišuje od konkurence zejména svojí až překvapivě malou velikostí a nízkou hmotností.

Beyond, nositelný headset určený pouze pro PC, je podle slov společnosti nejmenší VR headset na světě, který vyniká extrémně nízkou hmotností (s popruhem váží necelých 170 gramů). Pro představu, i tak jednoduché zařízení, jakým je HTC Vive Flow, váží 187 gramů.

Skvělou zprávou ale je, že headset Beyond i přes nízkou hmotnost a velikost nepřišel o nic důležitého. Nabídne dva OLED displeje s rozlišením 5K (5 120 x 2 560) a frekvencí 90 Hz, sledování v šesti stupních volnosti a tříprvkovou optiku, která údajně eliminuje tzv. Screen Door Effect (SDE), při němž jsou vidět mezery mezi pixely, a zároveň snižuje objem a poskytuje slušné 93stupňové horizontální zorné pole.

Společnost při snižování hmotnosti nespoléhá na zázračnou novou technologii, ale mnohem spíše strategicky vynechává nebo pozměňuje některé prvky. Například místo ovládacích prvků jsou uživatelé při spuštění vyzváni k naskenování obličeje pomocí aplikace pro iPhone (uživatelé Androidu mají smůlu), abyste mohli vytvořit nastavení na míru svým potřebám. Pokud nosíte brýle, musíte si koupit vlastní čočky na předpis. A například šestistupňové sledování se spoléhá spíše na externí platformu SteamVR než na vestavěné kamery.

Beyond funguje s jakýmikoli kompatibilními ovladači (včetně Vive a Index od Valve) a trackery. Budoucí majitelé každopádně budou některý z těchto ovladačů potřebovat, protože Bigscreen ovladače v balení nedodává. Zapotřebí bude také přiměřeně výkonný počítač s alespoň čtyřjádrovým procesorem a grafikou třídy GeForce RTX 2070 nebo Radeon RX 5700 XT.

Beyond je možné předobjednat již nyní za 999 dolarů. Na evropské trhy se dostane až ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku.

Zdroj: engadget.com