Zdroj: Wikimedia Commons

Společnost Foxconn, přední dodavatel pro Apple, kvůli covidu-19 uzavírá továrny v čínském „Silicon Valley“

Foxconn a Unimicron, dvojice klíčových výrobců spotřební elektroniky a přední dodavatelé společnosti Apple (ale i automobilek Toyoty a Volkswagenu), byly nuceny ukončit svou činnost.

Foxconn i Unimicron oznámily uzavření v důsledku nově zavedených opatření po vypuknutí nákazy covid-19 ve městě Šen-čen (tzv. čínské Silicon Valley), informovala agentura Reuters.

Úřady žádají místní obyvatele, aby pokud možno zůstali doma. Pro omezení šíření viru byla dále pozastavena hromadná doprava, zavedeno masové testování, výuka ve školách probíhá na dálku. Čína letos hlásí více místně šířených symptomatických případů covid-19 než za celý rok 2021.

Společnosti Foxconn a Unimicron pozastaví provoz až do odvolání. Zároveň však dodávají, že mají připraveny záložní plány pro případné zpoždění.

Apple se k nastalé situaci zatím oficiálně nevyjádřil.

Přestože se předpokládá, že zpoždění bude poměrně malé, jedná se o další překážku na již tak trnité cestě spotřební elektroniky v posledních letech. Zatímco se dodávky čipů – kterých je už tak nedostatek – stávají téměř vzácností, koronavirová pandemie zvýšila poptávku po mobilních telefonech, laptopech a dalších. Zároveň invaze na Ukrajinu bude mít vážné důsledky pro světové dodávky vysoce kvalitního neonu, který se k výrobě čipů používá, uvedla před několik dny agentura Reuters. Se zvyšující se poptávkou a neustále kladenými překážkami výrobě lze očekávat, že cena spotřební elektorniky významně poroste.

Zdroje: engadget.comreuters.com