Foto: Pxfuel

Společnost pro rozpoznávání obličejů Clearview AI zakáže používání svého softwaru soukromým firmám

Americká společnost Clearview AI, která se zabývá technologiemi pro rozpoznávání obličejů a tento software také poskytuje firmám i jednotlivcům, se nyní v rámci soudního vyrovnání dohodla, že většině soukromých společností natrvalo zakáže používat své služby.

Dohoda, která byla včera uzavřena u soudu v Illinois, by měla urovnat žalobu American Civil Liberties Union (ACLU) z roku 2020, která tvrdí, že společnost postavila svůj byznys na údajích o rozpoznávání obličejů pořízených bez souhlasu uživatelů.

Součástí urovnání je trvalý celostátní soudní zákaz omezující prodej (nebo volné šíření) přístupu k rozsáhlé databázi fotografií obličejů, z nichž mnohé byly původně získány ze sociálních sítí (jako je například Facebook). Soudní příkaz zakazuje společnosti jednat s většinou soukromých podniků a jednotlivců po celé zemi, včetně státních zaměstnanců, kteří nejednají jménem svých zaměstnavatelů. Po dobu pěti let také nesmí jednat s žádným státním nebo místním úřadem státu Illinois. Kromě toho, že se pokusí odstranit veškeré fotografie obyvatel státu Illinois, musí udržovat opt-out pravidlo pro obyvatele, kteří chtějí zablokovat jakékoli vyhledávání s použitím své tváře nebo zabránit jakémukoli shromažďování svých fotografií.

ACLU vnímá dohodu jako vítězství. „Vzhledem k tomu, že společnost Clearview musí dodržovat nový zákon o ochraně biometrických údajů nejen ve státě Illinois, ale v celé zemi, toto urovnání dokazuje, že silné zákony o ochraně soukromí mohou poskytnout skutečnou ochranu před zneužitím,“ uvedl zástupce ředitele ACLU Speech, Privacy, and Technology Project Nathan Freed Wessler.

Podle ACLU by se měly tímto příkladem inspirovati i další společnosti a státy, následovat Illinois a přijmout dostatečně silné zákony pro ochranu soukromí ve vztahu k biometrickým údajům.

Pravdou je, že právě technologie pro rozpoznávání obličejů a nakládání s biometrickými údaji jsou velmi citlivými oblastmi, které potřebují velmi dobrou ochranu proti zneužití.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.