Společnost SoftBank jedná s Uberem o miliardové investici

Japonská společnost SoftBank Group zvažuje investovat do Uberu miliardu dolarů. Podle webu techcrunch.com Uber souhlasil s tím, aby se jednání „posunula kupředu“. Oficiálně však společnost zprávu zatím nekomentovala.

Jak web v této souvislosti píše, plán investovat do společnosti s problémovou reputací vyjadřuje silnou důvěru v dlouhodobý potenciál jejího růstu. Na obchodu se má podle agentury Bloomberg podílet i soukromá investiční společnost General Atlantic a investiční skupina Dragoneer Investment Group. Podle agentury má být součástí dohody i stažení žaloby firmy Benchmark Capital na předchozího šéfa Uberu Travise Kalanicka.

Investice společnosti SoftBank Group se ale nemusí omezovat „jen“ na miliardu dolarů. Jak web techcrunch.com uvádí, společnost by také mohla mít zájem na odkoupení velkého množství akcií zaměstnanců Uberu v hodnotě až 9 mld. dolarů. Tím by se stala ze 14 %  jejím akciovým podílníkem.

Někteří pozorovatelé se vyjednávání s Uberem podivují, protože společnost SoftBank Group v minulosti investovala i do jeho konkurentů. Podle webu cnbc.com investovala před několika týdny společně s čínským gigantem Tencentem 1,1 mld. dolarů do indické firmy Ola, které je na zdejším trhu největším rivalem Uberu.

TechCrunch v souvislosti s možným obchodem upozorňuje, že SoftBank Group působí kromě domovského Japonska i globálně a má velmi dobré konexe ve světě mezinárodního byznysu, což by Uberu mohlo pomoci se zahraniční expanzí. Jeho konkurent Lyft s tím již začal – před pár dny jsme informovali, že koncem roku začne jeho služba fungovat v Torontu a má také plány na expanzi na australský a novozélandský trh.

 

Zdroj: techcrunch.com, bloomberg.com, cnbc.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.