Foto: se svolením Virgin Galactic

Společnost Virgin Galactic je připravena na spuštění programu vesmírné turistiky

Společnost Virgin Galactic je konečně na začátku zahájení své činnosti v oblasti vesmírné turistiky. Po opožděném startu společnost dokončila poslední letový test VSS Unity před zahájením komerčního provozu. Mise Unity 25 testovala jak techniku, tak zážitkový rozměr akce. Do vesmíru dorazila 25. 5. v 6:26 našeho času. Mise se navíc zapsala do historie, protože členka posádky Jamila Gilbert se podle společnosti Virgin stala první astronautkou z Nového Mexika. Gilbert a další členové posádky Chris Huie, Luke Mays a Beth Moses jsou zaměstnanci společnosti Virgin.

Společnost tento test několikrát odložila. Příčinou posledního odkladu byly potíže s modernizací letounu VMS Eve, který dopravuje Unity do výšky asi 15 km. Společnost Virgin dokončila zkušební let bez posádky v dubnu 2018, ale první let s posádkou byl uskutečněn až v červenci 2021, kdy se k Beth Moses, Sirishovi Bandlovi a Colinu Bennettovi připojil zakladatel Richard Branson. Unity 25 je pátým kosmickým letem společnosti Virgin Galactic.

Úspěch tohoto letu je pro společnost nesmírně důležitý. Několik let trpí výraznými finančními ztrátami, protože neustále odsouvá uskutečnění vesmírné turistiky. Jen v roce 2022 přišla o více než 500 milionů dolarů. Společnost očekává, že koncem června letošního roku dojde na lety s platícími zákazníky, přičemž letenky za asi 450 000 dolarů jí pomohou vrátit investice. Letům pro zákazníky v současné době již nic nebrání.

Virgin Galactic je v závěsu za společností Blue Origin, která už do vesmíru civilní cestující vynáší. K letům s cestujícími má blíže než SpaceX. Společnost Elona Muska sice oznámila své plány na vesmírnou turistiku již před lety, ale zatím nevyslala do vesmíru raketu Starship s posádkou na palubě.

Zdroj: engadget.com