Foto: se svolením Neom

Stavba lineárního města v Saúdské Arábii již započala, dokončeno by mělo být kolem roku 2030

Zdá se to být neuvěřitelné, ale bizarní saúdskoarabské megaměsto The Line již skutečně vzniká. Výstavba projektu začala v říjnu. Až nové satelitní snímky nicméně odhalily, jak velkou plochu projekt pokrývá, jaké je měřítko délky města a jak vypadá jeho staveniště.

Časopis MIT Technology Review přezkoumal satelitní snímky staveniště The Line od australské společnosti Soar. Barevná verze snímku (viz úvodní fotografie) ukazuje místo, kde započaly práce. Konkrétně můžeme vidět pás vykopaný v poušti o šířce zhruba 60 metrů. Červené tečky označují nejméně 425 výkopových strojů. Odhadem již bylo vykopáno asi 1,7 milionu metrů krychlových horniny a písku. Fialová místa označují hromady vyvezeného písku a kamení, oblast The Line je zobrazena žlutě, pomocí modrých bodů je označen tábor pro ubytování dělníků a zelené zóny představují plochu pokrytou solárními panely.

Oficiální zahájení výstavby města proběhlo letos v říjnu, přestože ze zveřejněných snímků je patrné, že stavba musela začít nejméně již o měsíc dříve.

Lineární megaměsto bude mít zrcadlový exteriér a vypadá jako ze sci-fi. Vysoké bude 500 metrů, široké 200 metrů a dlouhé neuvěřitelných 170 kilometrů. Mělo by být dostatečně velké pro 9 milionů obyvatel.

Smělý je také termín dokončení. Podle saúdskoarabského korunního prince Mohammeda bin Salmána se možný termín dokončení pohybuje kolem roku 2030.

Zdroj: gizmodo.com