Zdroj: wallpaperflare.com

Student generoval blogové příspěvky pomocí AI, v komunitě hackerů ovládly žebříček čtenosti

Umělá inteligence dokáže neuvěřitelné věci a někdy se s její pomocí podaří ošálit i ty nejpovolanější. Vysokoškolskému studentovi Liamu Porrovi se podařil opravdu husarský kousek, když vytvořil algoritmus schopný produktovat blogové příspěvky o počítačové bezpečnosti, a to v takové kvalitě, že se tento uměle vytvořený blog dostal na první místo žebříčku Hacker News. Ten srovnává čtenost informačních zdrojů týkajících se počítačové bezpečnosti, umělé inteligence a dalších přidružených témat.

Svůj algoritmus napsal Porr s pomocí GPT-3, nejnovější iterace populárního nástroje z dílny OpenAi, který usnadňuje práci s umělou inteligencí a jazykem. GPT je zkratka pro „generative pre-trained transformer“.

Základem systému GPT-3 je hluboké učení na základě dat. Program se dokázal naučit pravidla psaného textu na základě „přečtení“ tisíců stran dokumentů a pracuje především na základě statistiky. Tento program dokáže odhalit celou řadu pravidel v jazyce, která jsou pro běžného smrtelníka neznámá, protože nedokáže pojmout a vyhodnotit tak velké množství podkladů jako právě algoritmus umělé inteligence.

Nástroj GPT-3 je v současnosti v betaverzi a Porr, který je student, se k němu dostal s pomocí doktoranda na univerzitě, kde studuje. Porr napsal začátek svého blogu a nechal systém generovat zbytek textu, tento postup několikrát zopakoval a nejlepší výsledky zveřejnil jako své příspěvky. Porr využil nástroj bez vědomí jeho autorů. Ti se zatím k celé aféře nevyjádřili, je však pravda, že se jim Porr postaral o reklamu zadarmo. Otázkou je, nakolik o ni stáli.

Počítačově generované texty by se brzy mohly uplatnit například v psaní návodů nebo dalších strukturově jednoduchých dokumentů.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.