Super kluzký povrch výplně toalet může zabránit plýtvání vodou

Někdy je to možná těžké si připustit, ale i tak běžný prostředek denního použití jako je toaleta se může dostat do středu zájmu vědy. Materiáloví inženýři z Pennsylvánské univerzity se v současnosti věnují vývoji ultra kluzkého materiálu, který by se dal využít ve vnitřní části toaletních mís. Jednalo by se vlastně o dodatečnou „úpravu“ vnitřku toaletní mísy (nebo dalších hygienických a sanitárních zařízení) ve formě spreje, který by se tam čas od času aplikoval. Samotný kluzký roztok je přitom založen na přírodní bázi tak, aby neznečišťoval odpadní vodu.

Tato inovace by měla dvě zásadní výhody. První z nich je zabraňování usazení bakterií, které se do míst jako jsou toalety nutně dostanou, druhou výhodou je snížení spotřeby vody při jednom spláchnutí. Cokoliv se dostane do toalety na ní nebude díky kluzkému povrchu ulpívat a díky gravitaci spadne dolů do vody. Podle prvních testů tak bude možné ušetřit až 90 procent vody na splachování, které je navíc ve většině případů pitná.

Pro některé z tvůrců kluzkého spreje je toaleta a možnosti jejího zlepšení předmětem dlouhodobého výzkumu. Takian Sing Wong jež tým vede uvádí, že se o vývoj lepších toalet v rozvojovém světě začal zajímat už v roce 2015.

Především šetření pitnou vodou je něco, co by mohlo naší planetě pomoci. Podle propočtů se denně na celém světě splachováním spotřebuje 141 miliard litrů pitné vody, což je šestinásobek denní spotřeby veškeré vody v Africe.

Zdroj: theguardian.com