Foto: Unsplash

Technologie neinvazivního sledování glukózy v krvi velmi pomalu míří do Apple Watch

Společnost Apple řadu let usiluje o zavedení funkce sledování glukózy v krvi do svých chytrých hodinek Apple Watch. Důležité je podotknout, že jde o monitoring, který nevyžaduje provádění vpichu.

Podle agentury Bloomberg je projekt na dobré cestě, ale zásadní překážou pro uvedení na trh je příliš velká velikost. Technologie, která využívá lasery k měření koncentrace glukózy pod kůží, měla dříve velikost stolního počítače, v současné době pokročila do té míry, že se již pracuje na prototypu nositelného zařízení o velikosti iPhonu (pochopitelně je ale potřeba ji ještě zmenšit).

Novinka by pomohla lidem trpícím cukrovkou nejen monitorovat jejich stav, ale v ideálním případě by mohla včas upozornit i uživatele, kteří patří mezi prediabetiky. Ti by pak mohli učinit zdravotní opatření, která by zabránila vzniku diabetu 2. typu.

Společnost Apple se k uvedené technologii odmítla vyjádřit. Práce na projektu však pravděpodobně začaly již v roce 2010, kdy nemocný Steve Jobs zařídil odkoupení startupu RareLight, který se zabývá monitorováním hladiny glukózy v krvi.

Smutnou zprávou je, že si na reálný produkt pravděpodobně počkáme ještě několik let. Avšak i přesto, že jde o obtížně aplikovatelnou technologii, tlak na její přenesení do nositelných zařízení je obrovský.

Díky neinvazivnímu monitorování glukózy by se jablečné hodinky mohly stát nepostradatelným nástrojem pro osoby s cukrovkou, což by Applu poskytlo obrovskou výhodu oproti konkurenčním značkám.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.