Foto: se svolením NASA

Teleskop Jamese Webba slaví další úspěch – v atmosféře vzdálené planety objevil oxid uhličitý

Webbův vesmírný teleskop nepořizuje jen nádherné snímky, ale jeho primární úlohou je pomoci při hlubším poznání vesmíru. A to se daří. Vědecký tým nyní díky němu nalezl jasné důkazy o přítomnosti oxidu uhličitého v atmosféře planety, která se nenachází v naší sluneční soustavě. Tento plyn objevila u plynného obra WASP-39b, který obíhá kolem hvězdy vzdálené asi 700 světelných let.

Hubbleův i Spitzerův teleskop již dříve v atmosféře této planety detekovaly vodní páru, sodík a draslík. Nicméně až díky tomu, že Webbův teleskop disponuje výkonnějšími a citlivějšími přístroji pracujícími na základě infračerveného spektra, bylo možné zachytit i přítomnost oxidu uhličitého.

„Zjištění přesného složení atmosféry planety nám může pomoci dozvědět se více o jejím vzniku a vývoji,“ uvádí se na oficiálním twitterovém účtu Webbova teleskopu. „Úspěch teleskopu v tomto případě dokazuje, že by v budoucnu mohl být schopen detekovat a měřit také oxid uhličitý v řidších atmosférách menších kamenných planet.“

NASA již dříve zveřejnila spektroskopická data, která Webbův teleskop pořídil z plynné exoplanety WASP-96b, která je od nás vzdálena přibližně 1 150 světelných let. Observatoř detekovala „jednoznačný výskyt vody“ spolu s mlhou a mraky, o nichž se dříve nepředpokládalo, že na WASP-96b existují.

Tento týden vědci rovněž oznámili objev exoplanety TOI-1452b, která je od nás vzdálena přibližně 100 světelných let. Byla však objevena spíše s pomocí družice NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite a pozemních dalekohledů než pomocí Webbova teleskopu. Nicméně pravděpodobně by bylo velmi přínosné, kdyby se na ni zaměřil i posledně jmenovaný dalekohled. Vědci se totiž domnívají, že voda by mohla tvořit až 30 % hmotnosti této exoplanety, která je asi o 70 % větší než Země a může se na ní nacházet velmi hluboký oceán.

Zdroj: engadget.com