Foto: se svolením NASA

Webbův vesmírný teleskop pořídil nádherné snímky polární záře na Jupiteru

Vesmírný teleskop Jamese Webba opět pořídil dechberoucí záběry – tentokrát Jupiterových polárních září. Fotografie jsou neuvěřitelně detailní, a tak si můžete nejen prohlédnout polární záři a povrch tohoto plynného obra, ale také jeho prstence a dva z jeho menších měsíců – Amaltheu (jasná skvrna zcela vlevo) a Adrasteu (tečka na levém okraji středového prstence).

Snímky byly pořízeny pomocí kamery NIRCam již 27. července. Nicméně výsledné obrázky byly složeny z více fotografií (a to proto, aby vynikly všechny detaily, Webbův teleskop totiž fotografie pořizuje přes různé filtry). Velká rudá skvrna a další oblačné útvary jsou bílé, protože odrážejí velké množství slunečního světla.

https://blogs.nasa.gov/webb/wp-content/uploads/sites/326/2022/08/JWST_2022-07-27_Jupiter.png
Zdroj: NASA

Tým však nevytvořil tyto úchvatné snímky jen proto, aby se mohl pochlubit tím, co teleskop dokáže. Podle Evropské vesmírné agentury by pozorování měla přinést zejména nové poznatky o „vnitřním životě“ Jupiteru. A takto získané informace by poté mohly vědcům pomoci porozumět chování plynných obrů také mimo Sluneční soustavu. Data z Webbova vesmírného teleskopu proto mají obrovský potenciál porozumět vesmíru jako takovému.

Více fotografií pořízených pomocí teleskopu Jamese Webba si můžete prohlédnout v dalších našich článcích – fotografie mlhovin, galaxie Kolo od vozu a dřívější fotografie Jupiteru či jeho měsíců. Rozhodně ale nejde o poslední fotografie, teleskop je v provozu jen několik měsíců, do budoucna se tak můžeme těšit na další úchvatné snímky.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.