Carina Foto: se svolením NASA

NASA odhalila další ohromující snímky z teleskopu Jamese Webba

NASA představila první várku plnobarevných snímků, které vesmírný teleskop Jamese Webba poslal na Zem. NASA, Evropská kosmická agentura, Kanadská kosmická agentura a Space Telescope Science Institute určily první cíle, které mají ukázat schopnosti teleskopu. Mezi tyto cíle patří například mlhovina Carina, Jižní prstenec a Stephanův kvintet.

Prvním odhaleným snímkem (naleznete jej pod článkem) byla mlhovina Jižní prstenec, která je od nás vzdálená přibližně 2 500 světelných let a kterou pořídily kamery Webbova teleskopu pro blízkou infračervenou oblast (NIRCam) a přístroj pro střední infračervenou oblast (MIRI). NASA uvádí, že dalekohled byl schopen pozorovat plyn a prach z umírající hvězdy v „bezprecedentních detailech“ – mnohem větších, než co byl schopen zachytit Hubbleův teleskop v roce 1998. Snímek vlevo byl pořízen kamerou NIRCam.

Dalším cílem byl pohled na Stephanův kvintet (snímek pod článkem), skupina galaxií v souhvězdí Pegas vzdálená přibližně 290 milionů světelných let. Čtyři z pěti galaxií se při svém pohybu vzájemně srážejí, „přitahují se a roztahují v gravitačním tanci,“ uvedla NASA.

Snímek Stephanova kvintetu, který má více než 150 milionů pixelů, je největším snímkem, který JWST dosud pořídil (v plném rozsahu si jej můžete prohlédnout na webových stránkách NASA). Vizuál byl sestaven z přibližně 1 000 obrazových souborů.

Závěrečný snímek (titulní foto), který Webbův teleskop odhalil, je rovněž ohromující. Zachycuje „kosmické útesy“ mlhoviny Carina, která je od nás vzdálená asi 7 600 světelných let a jejíž hvězdy jsou několikanásobně větší než Slunce. Dalekohled umožňuje rovněž vzácný pohled na hvězdy v raných stádiích jejich vzniku, což je období 50 000 až 100 000 let pro jednotlivou hvězdu.

Snímky naznačují, že Webbův teleskop funguje, jak má, což by mělo znamenat, že v příštích letech získáme mnohem více informací o vesmíru.

Zdroj: engadget.com, nasa.gov

https://www.nasa.gov/webbfirstimages
Jižní prstenec
Foto: se svolením Nasa
https://www.nasa.gov/webbfirstimages
Stephanův kvintet
Foto: se svolením Nasa