Foto: se svolením NASA

Vesmírný teleskop Jamese Webba zachytil neuvěřitelné detaily galaxie Kolo od vozu

Nedávno jsme vám ukázali úchvatné fotografie mlhovin a galaxií, které pořídil Webbův vesmírný teleskop. Nyní se NASA podělila o další působivé snímky z observatoře. Ty poskytují dosud neviděný pohled na galaxii Kolo od vozu, která byla Hubblovým a dalšími teleskopy sledována již dříve, ale nikdy nebyla odhalena do takových detailů, jako to nyní dokázal teleskop Jamese Webba.

Fotografie jsou nejen úchvatné na pohled, ale díky velmi podrobnému zachycení se vědcům podařilo odhalit nové informace o tvorbě hvězd i o černé díře v centru galaxie, která je od Země vzdálena asi 500 milionů světelných let.

Pomocí detekce infračerveného světla dokázal teleskop nahlédnout skrz prach, který galaxii zakrýval před zraky předchozích dalekohledů. Získaný snímek je tak složený ze snímku z infračervené kamery (NIRCam) a středního infračerveného přístroje (MIRI) teleskopu. Na oficiálních webových stránkách jsou k dispozici verze s vyšším rozlišením.

Data z infračervené kamery, která je hlavním zobrazovacím zařízením JWST, jsou zbarvena modře, oranžově a žlutě, zatímco data z kamery MIRI jsou červená. NASA uvádí, že modré body, které se objevují v červených vírech prachu, jsou jednotlivé hvězdy nebo shluky hvězd.

Teleskopu se také podařilo velmi zřetelně zachytit oblasti bohaté na uhlovodíky a další chemické sloučeniny spolu s křemičitanovým prachem, který je podobný prachu přítomnému na Zemi. Tyto oblasti tvoří několik spirálovitých paprsků, které vedly k pojmenování galaxie.

Galaxie Kolo od vozu vznikla po srážce velké spirální galaxie s menší galaxií. Má dva prstence – jasný vnitřní a barevný vnější. Vnější prstenec se rozšiřoval od centra srážky po dobu přibližně 440 milionů let.

Vnitřní prstenec podle NASA obsahuje obrovské množství horkého prachu a nejjasnější oblasti na fotografiích jsou gigantické mladé hvězdokupy. Ve vnějším prstenci se tvoří hvězdy a supernovy.

Zdroj: engadget.com