Foto: Unsplash

Temná pověst prohlížeče Tor je mýtus, nabízí „jen“ maximální anonymitu

Mnohým z nás Tor evokuje představu temného webu, místa, kde je možné najmout vrahy nebo koupit drogy. Skutečnost je ale mnohem nudnější. The Onion Router, nyní nazývaný Tor, je webový prohlížeč zaměřený na ochranu soukromí, který provozuje nezisková skupina. Můžete si ho stáhnout zdarma a používat ho k nakupování na internetu nebo prohlížení sociálních sítí stejně jako Chrome, Firefox nebo Safari, ale s dodatečným přístupem k nezapsaným webovým stránkám s koncovkou .onion. Právě tato koncovka vytváří iluzi dark webu, protože tyto stránky nejsou indexovány vyhledávači. Nicméně tyto weby nejsou ze své podstaty nutně nelegální.

Nejedná se o nástroj hackerů,“ uvedl Pavel Zoneff, ředitel strategické komunikace projektu Tor. „Jde o prohlížeč, který se používá stejně snadno jako jakýkoli jiný, na který jsou lidé zvyklí.“ A je tomu skutečně tak, Tor lze totiž používat k běžnému prohlížení internetových stránek. Oproti ostatním prohlížečům je zásadním rozdílem to, že Tor skrývá vaši IP adresu a další systémové informace, čímž zajišťuje úplnou anonymitu.

Ačkoli tento přístup může na první pohled připomínat VPN, VPN jsou pouze šifrované tunely, které anonymizují používání internetu pouze z jedné akce do druhé. Společnost, která stojí za VPN, může stále získat přístup k vašim informacím, prodat je nebo předat orgánům činným v trestním řízení. Tor na rozdíl od toho využívá více samostatných tunelů, a ačkoli první tunel může znát některé osobní údaje a poslední může znát stránky, které jste navštívili, tyto datové body prakticky nic nespojuje, protože vaše IP adresa a další identifikační údaje nejsou s informacemi propojeny.

Přístup k neindexovaným webovým stránkám umožňuje bezpečnou komunikaci či zachování anonymity identity citlivých skupin obyvatelstva (např. oběti domácího násilí, které hledají zdroje, aniž by se o nich násilník dozvěděl), případně jej lze využít při vyhledávání na Googlu, aniž by vás poté pronásledovaly související cílené reklamy.

Podle Patila je používání Toru tím bezpečnější, čím více uživatelů jej používá. Protože pokud jej budou používat jen určité skupiny, bude snazší deanonymizovat, a nakonec i vystopovat identitu uživatele.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.