Foto: se svolením Tesla

Tesla Model S Plaid je oficiálně nejrychlejším sériově vyráběným vozem světa

Společnost Tesla Elona Muska si může na své konto připsat další nemalý úspěch – Tesla Model S Plaid se totiž stal nejrychlejším sériově vyráběným vozem v historii. Konkrétně tento elektromobil dosáhl nového světového rekordu v jízdě na čtvrt míle (tedy 402 metrů), a to za 9,247 sekundy. Na této krátké vzdálenosti přitom vůz dosáhl maximální rychlosti 244,6 km/h.

Vytvoření nového rekordu přihlížel také známý sběratel automobilů Jay Leno. K jízdě došlo minulý měsíc na závodní dráze Famoso Bakersfield Raceway v kalifornském McFarlandu. Na celou jízdu dohlížel také jeden ze zaměstnanců National Hot Rod Association, díky čemuž mohl být rekord uznán jako oficiální.

V celé věci je ale přeci jen jeden malý háček – ačkoli Tesla Model S Plaid oficiálně zvítězila, pokud bychom počítali i neoficiální časy (tedy jízdy, u nichž nebyl přítomen nikdo z NHRA), pak by se světovým vítězem stal vůz Rimac Nevera, který stejnou trasu (tedy 402 metrů) ujel za 8,6 sekundy. To zároveň znamená, že Tesla si toto prvenství pravděpodobně dlouho neudrží, protože jí je Rimac brzy přebere i oficiálně.

Každopádně i druhé místo bude velmi slušné. Oproti spalovacím motorům mají elektromobily jednu zásadní výhodu – dokážou velmi rychle zrychlit, což samozřejmě znamená cenné vteřiny navíc.

Kromě rychlosti však Tesla Model S ve verzi Plaid překvapí i cenou. Ta se totiž bude pohybovat zhruba okolo 120 tisíc dolarů (v přepočtu tedy asi okolo 2,5 milionu korun), což v porovnání se supervýkonnými vozy konkurenčních značek se spalovacími motory (jejichž pořizovací cena často atakuje hranici milionu dolarů) není vůbec mnoho. Zdá se tedy, že prozatím jedinou nevýhodou je skutečnost, že společnost s uvedením Tesly Model S Plaid na trh stále otálí. Očekává se, že bychom se jej mohli dočkat na začátku roku 2022.

Zdroj: tomsguide.com