Zdroj: Unsplash.com

Tesla spustila distribuci betaverze softwaru 9 „Full Self-Driving“

Během uplynulého víkendu dostaly první automobily Tesla v USA novou betaverzi očekávaného systému Full Self-Driving. Tisíce vlastníků vozů této značky, kteří se účastní placeného programu FSD, tak mohli na amerických dálnicích začít využívat nové možnosti. Elon Musk, který je vedle ředitel Tesly i jejím neoficiálním mluvčím, slibuje novou verzi autonomního řídícího softwaru pro elektromobily Tesla již nějakou dobu.

Důležité je, že se stále nejedná o plně autonomní systém schopný převzít řízení vozu a především odpovědnost za bezpečnost posádky a okolí. Podle Muska řeší nová dlouho očekáváná aktualizace celou řadu problémů, jež trápily autonomní systémy vozů Tesla, avšak dodává, že nepochybně celou řadu problémů nový systém také přinese. Prioritou je podle něj bezpečnost cestujících i silničního provozu jako takového.

Do betaverze vstupuje systém především kvůli širším možnostem testování. Nyní začnou tvůrci systému od jednotlivých automobilů sbírat data o tom, jak se daří s řešením jednotlivých dopravních situací. I uživatelé nové verze systému musí mít neustále ruce na volantu a sledovat provoz kolem sebe, aby byli kdykoliv schopni do konání systému zasáhnout. Systém tak zatím neopouští druhý stupeň autonomie.

Automobila Tesla je jedním z lídrů vývoje autonomních systémů. Jedním z jejích hlavních cílů je udržení – respektive zlepšení – reputace této technologie. Majitelé automobilů Tesla mají totiž často tendence přeceňovat možnosti systému, které jsou zatím stále ve vývoji. Snaží se bezpečnostní mechanismy různým způsobem obejít. Úřady v USA evidují od roku 2015, kdy byl systém autopilot představen, úmrtí 11 osob při 9 nehodách, jež bezprostředně souvisely se zneužitím autonomních řídících systémů.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.