Foto: se svolením Tesla

Tesla začne Cybertruck sériově vyrábět až v roce 2024

Elon Musk opět nedostál svým slibům. Tesla Cybertruck se totiž začne sériově vyrábět až v roce 2024. Musk také varoval, že ačkoli je začátek výroby plánován na léto 2024, zpočátku bude výroba velmi pomalá.

Tesla představila Cybertruck již v roce 2019, ale jeho uvedení na trh několikrát odložila. Tesla také uvedla, že konečné specifikace a ceny se budou měnit. Původně měla cena elektromobilu začínat na 39 900 dolarech v konfiguraci s jedním motorem a měla se vyšplhat na téměř 70 000 dolarů za verzi se třemi motory. Automobilka sice stále přijímá zálohy, ale konkrétní konfigurace již neslibuje. Očekává se, že pandemie, nepříznivá ekonomická situace, dlouhodobé problémy v dodavatelském řetězci a úpravy designu nakonec do velké míry ovlivní to, co si zákazníci budou moci koupit.

Pro Teslu nejde o první takovou situaci. Výroba Modelu 3 byla zahájena v červenci 2017, ale až do poloviny roku 2018 byla velmi omezená kvůli potížím v továrně. Cybertruck je však mnohem specifičtější. Jeho charakteristická karoserie z oceli válcované za studena je údajně mimořádně odolná, ale také vyžaduje speciální výrobní postupy, které se u automobilů běžně nepoužívají. Očekává se, že výroba bude z velké míry probíhat v továrně Gigafactory Texas poblíž Austinu, která byla oficiálně otevřena loni v dubnu.

Nicméně toto zpoždění může automobilce způsobit potíže. Cybertruck totiž vstoupí již do ostřejšího konkurenčního prostředí, které zahrnuje Ford F-150 Lightning, GMC Hummer EV a Rivian R1T. A v době, kdy se výroba naplno rozběhne, pravděpodobně přibude také Ram 1500 EV a Chevy Silverado EV, stejně jako cenově dostupnější verze stávajících nákladních vozů. Elektrický pickup už není takovou novinkou, jakou byl před čtyřmi lety, a není jasné, zda Cybertruck nabídne oproti svým soupeřům nějaké zásadní výhody.

Zdroj: engadget.com