Foto: Unsplash

TikTok čeká vyšetřování kvůli možným negativním dopadům na duševní zdraví mladých lidí

O potenciálně škodlivém vlivu sociálních sítí na psychiku dětí a mladistvých se mluví již dlouho. Novou debatu o vlivu platformy TikTok na duševní i fyzické zdraví mladých lidí nyní otevřela koalice generálních prokurátorů států Kalifornie, Florida, Kentucky a dalších. Podle tiskové zprávy generální prokurátorky Maury Healeyové z Massachusetts skupina státních zástupců zjišťuje, zda způsob, jakým TikTok prezentuje a provozuje svou platformu, má negativní vliv na zdraví dětí, dospívajících a mladých dospělých.

Algoritmus, který TikTok používá, určuje, jaký obsah uživatelé uvidí. Ukázalo se, že je až překvapivě účinný při udržování uživatelů v aplikaci. Ačkoli sama společnost poskytla určitý náhled toho, jak funguje, podrobnosti nejsou známy. Generální prokurátoři však celou situaci možná změní, zajímá je totiž, jak přesně algoritmus funguje a jaké další metody a techniky TikTok používá k tomu, aby mladí uživatelé na platformě trávili co nejvíce času. Zajímavé přitom je, že již v minulosti musel TikTok řešit problémy podobného charakteru.

Čas od času se navíc objeví kritika, která upozorňuje na to, že jen málo vědeckých studií se zabývalo možnými dopady aplikace TikTok na zdraví (zejména jejích mladších uživatelů), a to navzdory její masivní uživatelské základně.

Mluvčí TikToku Ben Rathe se v reakci na výše uvedené nechal slyšet, že společnost „oceňuje, že se generální prokurátoři jednotlivých států zaměřují na bezpečnost mladších uživatelů“ a že se těší, až bude moci „poskytnout informace o mnoha bezpečnostních opatřeních a opatřeních na ochranu soukromí,“ která společnost využívá.

Vyšetřování generálních prokurátorů by mohlo mít vliv i na další společnosti působící v oblasti sociálních médií, jako jsou Meta a Snapchat. Jsme zvědavi, jak se celá věc vyvine a zda budou zavedena nějaká opatření.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.