To nejlepší z MWC 2018 – 2. díl
V druhém díle shrnutí toho nejzajímavějšího z letošního ročníku veletrhu MWC se podíváme na to, jakou stopu zde zanechali výrobci LG, Asus, Alcatel, Vivo, Qualcomm a další. Z výše uvedených společností byl patrně nejvíce vidět Asus, ale pojďme to vzít popořadě.
LG s upgradem fotoaparátu vlajkové lodi
Společnost LG nebyla na veletrhu příliš vidět. S novou vlajkovou lodí s kódovým označením Judy (což má být údajně redesignovaná verze současného top modelu G6) podle neoficiálních informací přijde až v červnu a zde tak představila pouze vylepšenou verzi své další vlajkové lodě V30 pod názvem V30S ThinQ, lákající hlavně na AI ve fotoaparátu. Z hlediska hardwaru jsou změny minimální – novinka dostala o 2 GB RAM navíc, nyní má tedy k dispozici 6 GB, a větší kapacitu má i interní úložiště – 256 GB místo 128 GB. V oblasti fotoaparátu jsou změny znatelnější. Fotoaparát disponuje např. chytrou funkcí AI CAM, díky níž rozeznává předměty, které má před sebou. V závislosti na scéně, kterou snímá, zobrazuje na displeji slova jako osoba, stůl, počítač apod.
Další vylepšením je funkce QLens, která dokáže identifikovat snímky např. s hodinkami a dohledat o nich informace jako cena nebo místo, kde je lze koupit. Funguje tak podobně jako funkce Google Lens, která je však pokročilejší – ze snímků umí rozpoznat např. i některá plemena psů. Za zmínku také stojí nový režim Bright Mode, který dodá fotografiím za horších světelných podmínek více jasu.
Smartphone bude dostupný ve dvou barevných provedeních (v platinové šedi a marocké modři) a bude se prodávat za několik týdnů jen na korejském trhu. Zatím není jasné, jestli bude k dostání i jinde, ani kolik bude stát.
Asus mnohým „ukradl show“
Na rozdíl od některých představila nové telefony společnost Asus, a jak víte z našeho zvláštního zpravodajství, tchajwanský výrobce na veletrhu rozhodně zaujal. Ukázal zástupce střední třídy, model Zenfone 5 Lite, a představitele vyšší střední třídy a high-endu, telefony Zenfone 5 a ZenFone 5Z.
Model Lite je i přes své přízvisko vybaven více než slušně. Má úhlopříčku 6 palců, displej s rozlišením 2160×1080 a úzké rámečky. Běží na čipsetu Snapdragon 430 nebo 630 a výkonnější čip umožní telefonu nahrávat videa v rozlišení 4K. (verze s prvně jmenovaným čipem nahrává videa ve Full HD). Smartphone se bude lišit i kapacitou RAM a ROM – k dispozici budou varianty 3 GB/32 GB a 4 GB/64 GB. Dále je vybaven duálním fotoaparátem, přičemž jeden objektiv je širokoúhlý (rozsah záběru až 120°). Přední fotoaparát má rozlišení 20 MPx a používá senzor Sony IMX376. Telefon softwarově staví na Androidu 8.0 Oreo a nadstavbě Asus ZenUI 5.0.
Model ZenFone 5 má úhlopříčku 6,2 palce, bezrámečkový displej s netradičním rozlišením 2246×1080 a též neobvyklý poměr stran 19:9. Přední strana je vyrobena ze skla a zbytek těla z hliníku. Z hlediska designu na první pohled připomíná iPhone X, zejména kvůli výřezu v displeji. Pohání jej čipset Snapdragon 636 a je vybaven 4 nebo 6 GB RAM, 64 GB ROM a duálním fotoaparátem o rozlišení 12 a 8 MPx (se světelností f/1,8, resp. f/2,0). Fotoaparát po vzoru moderních telefonů disponuje prvky AI a díky strojovému učení je podle snímané scény schopen vybrat nejvhodnější z přednastavených režimů. AI najde uplatnění i v předním snímači – ten dokáže v reálném čase zachycovat pohyby tváře a transformovat je do Zenmoji (obdoby animovaných emoji z iPhonu X nebo Samsungu S9).
ZenFone 5Z sdílí se svým sourozencem většinu funkcí a parametrů (úhlopříčku, displej, fotoaparát, stereo reproduktory apod.), na rozdíl od něj je ale postaven na špičkovém čipu Snapdragon 845, jemuž sekunduje 8 GB RAM a 256 GB ROM. K dispozici budou i varianty 6 GB/128 GB nebo 4 GB/64 GB. Jako ZenFone 5 má i vlajková loď kapacitu baterie 3300 mAh a podporuje rychlé nabíjení.
Nejslabší telefon řady se do prodeje dostane ještě v březnu, model ZenFone 5 přijde na řadu v dubnu a top smartphone ZenFone 5Z v červnu. Vlajková loď potěší nejen výbavou, ale i cenou, prodávat se totiž bude za 479 eur, tedy v přepočtu za zhruba 13 tisíc Kč, což z ní činí jednoho z horkých kandidátů na nejlepší telefon z hlediska poměru výkon/cena.
Alcatel sází na poměr cena/výkon, Vivo na displej
Alcatel na veletrh přivezl hned pět novinek (a v této kategorii tak dorovnal např. společnost HMD Global s novými Nokiemi), konkrétně modely Alcatel 1X, Alcatel 3, 3X, 3V a Alcatel 5. Z nich by se šampionem nižší střední třídy rád stal posledně jmenovaný, který nabídne úhlopříčku 5,7 palců, tenké rámečky na spodní straně a bocích a rozlišení 1440×720. Je vybaven čipem MediaTek MT6750, 3 GB RAM a 32 GB RAM (k dispozici bude i varianta 2 GB/16 GB) a fotoaparátem s rozlišením 12 MPx.
Lákat bude především na přední duální fotoaparát (13 a 5 MPx), který se chlubí funkcí odemykání obrazovky obličejem (Alcatel funkci říká Face Key). Milovníci portrétních fotografií díky duální konfiguraci ocení i kvalitnější a jasnější snímky za slabších světelných podmínek. Zařízení běží na starším Androidu 7 Nougat, přičemž na druhou polovinu roku je slíbena aktualizace na Android Oreo. V Evropě se smartphone již prodává, a to za cenu 230 eur a u nás je k dostání za zhruba 6 tisíc Kč.
Nevšední telefon na MWC ukázala společnost Vivo. Čínský výrobce, který o sobě dal hlasitě slyšet, když předehnal všechny velké mobilní hráče a dodal na trh první smartphone se zabudovanou čtečkou otisků prstů v displeji, představil telefon Vivo Apex. 6palcový telefon s rozlišením FHD+ na první pohled zaujme bezrámečkovým designem, kdy displej zabírá 98 % přední strany. Na přední straně nezbyl prostor ani pro reproduktor, k šíření zvuku tak novinka využívá displej. Čtečka otisků prstů je jako v případě modelu Vivo X20 Plus UD zabudovaná v displeji.
Přesné hardwarové specifikace v tuto chvíli nejsou známy, smartphone by měl podle dostupných informací běžet na čipsetu Snapdragon 660 (mluví se ale i o špičkovém Snapdragonu 845), mít 6 GB RAM a 64/128 GB ROM. Hardwarovou výbavu doplňuje zadní fotoaparát o rozlišení 24 MPx a přední 8MPx snímač, který je „vinou“ takřka celoplošného displeje umístěn u levé horní hraně a v případě potřeby se vysune. Momentálně není jasné, kdy se pozoruhodný smartphone dostane na trh, ani kolik bude stát.
Qualcomm s novým čipsetem střední třídy
Svoji „troškou do mlýna“ na veletrhu přispěl výrobce mobilních čipsetů Qualcomm. Představil zde nový čipset Snapdragon 700, který by měl zaujmout pozici nejvýkonnějšího čipu střední třídy. Podle slov společnosti by měl být mezičlánkem mezi řadou 6 a 8, přičemž sérii 6 by měl postupně nahradit. Čip je oproti současnému králi střední třídy Snapdragonu 660 o 30 % energeticky úspornější a nabídne i technologii Quick Charge 4+, podporu standardu Bluetooth 5 a AI pro optimalizaci fotografií a výkonu AI aplikací díky Artificial Intelligence Enginu (v tomto ohledu je čip dvakrát výkonnější než zmíněný SD 660). Společnost má v plánu čipset začít partnerům dodávat v první polovině roku, takže prvních zařízení jím poháněných bychom se mohli dočkat někdy na podzim.
Qualcomm na MWC hovořil i o dnes ve všech pádech skloňované síti 5G. Technologie podle společnosti kromě podstatně vyšší rychlosti umožní vytvářet úplně nová průmyslová odvětví, což prý bude mít mimo jiné obrovský vliv na globální ekonomiku. Qualcomm při této příležitosti také oznámil, že první 5G čipy standardu NR (včetně jeho vlastního čipu Snapdragon X50 5G) podstoupí za několik měsíců zkušební provoz, tak aby se na trh mohly dostat v příštím roce.
Výběr dalších zajímavostí již jen telegraficky: společnost Sikur představila údajně nehacknutelný smartphone SikurPhone se zabudovanou peněženkou na kryptoměny, společnost CAT zaujala modulárním superodolným telefonem Land Rover Explore, firma Haier předvedla chytré hodinky Asu se zabudovaným projektorem, který využívá zápěstí jako další „displej“, a výrobce smartphonů Doogee se pochlubil svým prvním prototypem pružného displeje.