Foto: se svolením CES

To nejlepší z veletrhu CES 2023

V neděli 8. ledna skončil veletrh CES 2023, a ačkoli se na něm objevilo méně novinek než v letech před pandemií, rozhodně nebyly zklamáním. Níže přinášíme výběr toho nejzajímavějšího z různých oblastí.

Nejlepší vychytávka pro handicapované

Neobvyklou novinku přinesl kosmetický gigant L’oreal. Jde o asistenční aplikátor rtěnky Hapta, který je určen pro osoby s omezenou pohyblivostí rukou a paží. Velkou výhodou je, že jej lze rozšířit také o aplikátor make-upu. Navíc nejde o koncept, nýbrž o hotový výrobek, který může pomoci milionům žen. Pozitivem je také přijatelná cena, která se pohybuje od 150 do zhruba 200 dolarů.

Zdroj: L’oreal

Nejlepší herní produkt

Také projekt Leonardo od Sony je určen pro osoby se zdravotním postižením. Jde o herní hardware, přesněji o sadu ovladačů, které jsou kompatibilní se systémem PlayStation 5. Nabízí dva kruhové gamepady, jež jsou opatřeny vyměnitelnými tlačítky, porty pro příslušenství třetích stran a dalšími přizpůsobitelnými vstupy. Ovladače není potřeba držet v rukou, ale umisťují se naplocho nebo se připevňují na standardní stativ či stojan, lze je také spárovat se zařízením DualSense, čímž se všechna tři zařízení promění v jeden gamepad.

Sony
Zdroj: Sony

Nejlepší produkt pro zdraví a fitness

Společnost Valencell již nějaký ten pátek vyrábí optické snímače srdečního tepu, na veletrhu CES 2023 ale představila nový monitor na špičku prstu, který k monitorování krevního tlaku nepotřebuje nafukovací rukáv, ale stačí mu malý klip. K měření využívá fotopletysmografické (PPG) senzory a získané informace kombinuje s algoritmy a údaji o věku, hmotnosti, pohlaví a výšce uživatele, není tedy zapotřebí kalibrace. Po schválení FDA by se novinka měla objevit jak v ordinacích lékařů, tak i pro osobní použití.

Zdroj: Valencell

Nejlepší televizor

Společnost LG se pochlubila hned několika novými OLED televizory. Nejvýraznějším z nich byl Signature OLED M3, 97palcový 4K obr. Tím nejzajímavějším na tomto televizoru je jeho technologie. M3 totiž umí přijímat obraz i zvuk bezdrátově, prostřednictvím samostatné krabičky, kterou lze umístit až 9 metrů od televizoru. Kromě napájecího kabelu je M3 sám o sobě bezkabelový – všechna ostatní zařízení se totiž připojují právě do odděleného boxu, který vše přenáší pomocí bezdrátové technologie Zero Connect.

Podle LG tento patentovaný standard dokáže zajistit třikrát vyšší rychlost než WiFi 6. Box mimo jiné nabízí tři porty HDMI, které umožňují přehrávání v rozlišení až 4K při 120 Hz, včetně jednoho portu eARC.

Zdroj: LG

Nejlepší notebook

Lenovo představilo notebook se dvěma obrazovkami Yoga Book 9i. Koncept je přitom až překvapivě jednoduchý – odstraněním fyzické klávesnice vzniklo místo pro další obrazovku. Uživatelé tak mají k dispozici dvě 13,3palcové OLED obrazovky. Připojit mohou buď fyzickou klávesnici nebo využít klávesnice virtuální. Více jsme se o tomto novém zařízení rozepsali v tomto článku.

Zdroj: Lenovo

Nejlepší mobilní technologie

Když Apple v roce 2020 přidal do iPhonů nabíjení MagSafe, vytvořil neuvěřitelně jednoduchý a pohodlný způsob nabíjení. Na letošním veletrhu CES zveřejnilo konsorcium WPC (Wireless Power Consortium) podrobnosti o nabíjecím standardu Qi2, který přinese podobnou funkci i ostatním telefonům na trhu. Novinka podporuje nejen magnetické napájecí profily, ale také některé zajímavé funkce, jako je detekce cizích předmětů či nabíjení s výkonem až 15 W (v budoucnu se může výkon ještě zvýšit). Vzhledem k tomu, že je Apple členem WPC, Qi2 by nemělo být jen napodobeninou MagSafe.

Zdroj: WPC

Nejlepší robot

Robotičtí domácí mazlíčci zpravidla nejsou příliš roztomilí. Loona od společnosti KEYi se snaží tento nedostatek napravit. Jde o robotické „zvířátko“ s velkýma štěněcíma očima a pohyblivýma ušima na čtyřech kolečkách. Díky kameře a mnoha senzorům se dokáže bezproblémově pohybovat po bytě, reagovat na hlas, gesta a doteky. Lze jej využít také při hraní her, učení dětí, ale i ke hlídání domu.

Zdroj: KEYi

Nejlepší produkt pro chytrou domácnost

Pro začínající i pokročilé pekaře, kteří si potrpí na chytré spotřebiče, představila firma GE mixér Profile, který má nejen vestavěnou váhu pro přesné vážení ingrediencí, ale i hlasové ovládání a propojení s aplikacemi (jež obsahují například řadu receptů krok za krokem). Výhodou je, že mixér ví, co připravujete, a podle potřeby upraví rychlost mixování.

Zdroj: GE

Nejlepší automobil

Ram 1500, jeden z nejikoničtějších amerických nákladních vozů, nyní získal novou podobu – elektrický pick-up na baterie. Ram 1500 Revolution BEV Concept ukrývá špičkové technologie, dvoumotorový pohon AWD či řízení všech kol. Samozřejmostí je také integrovaný filmový projektor, AI asistenti, kteří reagují na hlasové pokyny zevnitř i zvenčí vozidla, a také režim Shadow, díky němuž vozidlo v bezpečné vzdálenosti následuje svého řidiče. Novinka se však do výroby nedostane, jde o koncept, který poslouží pro další vyvíjený model Ram 1500 EV, který by měl být uveden na trh v roce 2024.

Zdroj: Stellantis

Nejlepší nositelné zařízení

Nový exosuit Apogee od společnosti German Bionic je určen pro komerční využití a pomáhá pracovníkům plnit fyzické úkoly bez zbytečného zatížení těla. Oblek dokáže kompenzovat až 66 kilogramů zátěže dolní části zad při jednom zvedacím pohybu a navíc pomáhá celkově snižovat únavu díky pomoci při chůzi.

Jde o dosud nejlehčí exooblek German Bionic a je navržen tak, aby se dal nosit po dlouhou dobu a při práci nepřekážel. Navíc neustále shromažďuje a analyzuje data o činnosti pracovníků během nošení obleku, takže pak může poskytovat zpětnou vazbu prostřednictvím palubního displeje nebo zvukových upozornění (například pokud jsou zjištěny nebezpečné pohyby).

Zdroj: German Bionic

Zdroj: engadget.com