Foto: Pixabay

Tokio bude na nových stavbách od roku 2025 vyžadovat instalaci solárních panelů

Mnoho nových domů postavených v Tokiu bude muset být od dubna 2025 vybaveno solárními panely, informovala agentura Kyodo News. Místní zastupitelstvo schválilo nové předpisy, podle kterých musí velké stavební společnosti vybavit domy menší než 2 000 metrů čtverečních solárními panely nebo jinými obnovitelnými zdroji energie. Toto opatření je první svého druhu v Japonsku a jeho cílem je snížit emise oxidu uhličitého ve městě na polovinu.

Nová pravidla se týkají pouze asi 50 stavebních firem a není jasné, na jaké procento nových domů se budou vztahovat. Opatření by mělo mít zásadní dopad, protože tokijská vláda odhaduje, že do roku 2050 bude polovina stávajících budov (z nichž 70 % tvoří bytové prostory) nahrazena novou výstavbou.

V letech 2012 až 2021 se v Japonsku stavělo v průměru kolem 800–900 tisíc nových budov ročně a podle portálu Statista dominuje stavebnímu sektoru hrstka velkých dodavatelů zvaných Super Zenecon.

Japonsko je pátým největším producentem emisí uhlíku na světě, ale slíbilo, že do roku 2050 bude uhlíkově neutrální. Není to jediná země, která nařizuje solární instalace. Jak jsme psali v jednom z předchozích článků, ve Francii nedávno schválili návrh zákona, podle kterého musí být parkoviště s minimálně 80 místy pokryta solárními panely. Francouzská vláda uvedla, že tento plán, zaměřený především na parkoviště u dálnic a hlavních silnic, by mohl generovat až 11 gigawattů – ekvivalent deseti jaderných reaktorů.

Zdroj: engadget.com