Foto: Unsplash

Tvůrci Shorts na YouTube nyní mohou použít až jednu minutu licencované hudby

YouTube se i nadále snaží získat pro svoji platformu tvůrce z konkurenčního TikToku. Zatímco nedávno YouTube oznámil, že krátká videa Shorts bude možné přehrávat nově i na chytrém televizoru, nyní tento streamovací gigant uvedl, že tvůrci krátkého formátu videí budou mít brzy povoleno používat až minutu hudby chráněné autorskými právy. Jde o dosti výraznou změnu, pokud uvážíme, že dosud tvůrci mohli používat pouze 15 sekund z licencovaných skladeb.

Nicméně novinka nebude platit u všech skladeb. YouTube konkrétně uvedl, že tvůrci krátkých videí budou moci použít 30 až 60 sekund licencované hudby „u většiny skladeb“. Některé skladby však zůstanou na předchozím 15sekundovém limitu, přičemž licenční smlouvy určují, které skladby patří do které kategorie.

Tvůrci mohou v aplikaci YouTube rychle zjistit, kolik času mohou z vybrané skladby použít, a to v kolonce nástrojů pro výběr zvuku. Novinka se přitom již zavádí a celosvětově se k uživatelům dostane během příštích týdnů, a to jak pro iOS, tak pro Android.

Problémem je, že nahrávací společnosti často automatizují vymáhání autorských práv, což vede k nesmyslně vyhroceným situacím. Někteří tvůrci se například setkali i s tím, že jejich videa byla označena jen kvůli tomu, že obsahovala několik sekund autorsky chráněné skladby, která se ozývala třeba z projíždějícího automobilu.

Zvýšení limitu pro licencované skladby je nejnovějším pokusem YouTube získat tvůrce TikToku (a tedy i diváky a peníze z reklamy).

Zdroj: engadget.com