Foto: Unsplash

Twitter má potíže s přísnými indickými zákony

Twitter se v poslední době potýká s potížemi. Společnost zahájila soudní proces proti indické vládě. Jde přitom již o několikátý pokus sociální sítě v boji proti přísným zákonům této země. Poslední žaloba přišla poté, co bylo Twitteru nařízeno odstranit řadu účtů a příspěvků, které porušují indické zákony o nemravnosti a pomluvách. Přestože Twitter příspěvky odstranil, žádá o soudní ochranu před podobnými příkazy do budoucna.

Neshody a boje mezi sociální sítí a indickou vládou začaly již loni v květnu, kdy Indie vydala nová IT pravidla pro online obsah a krátce poté následovala policejní razie v indických kancelářích Twitteru. V červenci následujícího roku indické regulační orgány pohrozily, že Twitter ponese odpovědnost za jakékoli budoucí přestupky svých uživatelů.

Twitter dlouhodobě tvrdil, že indické zákony dodržuje, pravdou ale je, že tyto zákony jsou neobvykle striktní. V minulosti země své zákony využívala k potlačení obav ohledně životního prostředí nebo při širších diskusích o vnitropolitických sporech. Významná spisovatelka Arundhati Royová, která čelila obvinění z provokace kvůli výrokům o konfliktu v Kašmíru, popsala ve zprávě z roku 2016 tento systém jako chaotický a represivní. „Nejděsivější na tom je, že každý šílenec může jít a podat na vás stížnost,“ řekla tehdy Royová.

Právní boj Twitteru komplikují přetrvávající nejasnosti okolo snahy Elona Muska koupit společnost a převést ji do soukromých rukou. V červnu Musk přislíbil, že jako majitel Twitteru bude klást důraz na hodnoty svobody projevu, ale také prohlásil, že bude dodržovat místní zákony. Mimo to naznačil snížení počtu zaměstnanců, což by mohlo ztížit obranu společnosti v Indii. Přestože Musk podepsal dohodu o převzetí společnosti, sám nadále vyjadřuje pochybnosti o tom, zda se akvizice uskuteční, což vyvolává další pochybnosti o její budoucnosti.

Zdroj: theverge.com